Këto janë masat e mundshme që do të jenë në fuqi për gati tri javë në Turqi

  Njerëzit në Turqi u furnizuan me ushqime, mbushën tregjet dhe u larguan nga qytetet për në qytetet e tyre të lindjes ose në bregdetin jugor të enjten ndërsa vendi përgatitej të hynte në bllokimin e tij më të rreptë të pandemisë.

  Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, presidenti Rexhep Tajip Erdogan vendosi një “bllokim të plotë” nga e enjtja në mbrëmje deri më 17 maj mes rasteve të rritura të COVID-19 dhe vdekjeve.

  Dhe sipas France24, përcjell Telegrafi, ky është bllokimi i parë në mbarë vendin që zgjat gati tre javë.

  Ndryshe, qeveria turke kishte vendosur më parë për mbyllje të pjesshme ose ndalimin e policisë në fundjavë në një përpjekje për të ulur ndikimin ekonomik.

  Sipas kufizimeve të reja, banorëve u kërkohet të qëndrojnë në shtëpi përveç blerjeve të ushqimeve dhe nevojave të tjera thelbësore, ndërsa udhëtimet ndër-qytete lejohen vetëm me leje.

  Ndërkohë restorantet lejohen vetëm të shpërndajnë ushqimin.

  Veç këtyre, disa biznese dhe industri janë të përjashtuara nga mbyllja, duke përfshirë fabrikat, bujqësinë, kujdesin shëndetësor dhe zinxhirin e furnizimit dhe kompanitë e logjistikës.

  Ligjvënësit, punonjësit e kujdesit shëndetësor, oficerët e zbatimit të ligjit dhe turistët gjithashtu përjashtohen nga urdhri i qëndrimit në shtëpi.

  Si pasojë, shumë njerëz u larguan nga qytete të mëdha si Stambolli dhe Ankaraja për të kaluar mbylljen – e cila përfshin muajin e shenjtë të Ramazanit, si dhe festën tre-ditore të Bajramit – në shtëpitë e pushimeve në bregdet.

  Kështu, terminalet e autobusëve dhe aeroportet ishin të mbushura me udhëtarë, ndërsa automjetet u gjenden në një trafik të ngarkuar në hyrje të vendpushimit bregdetar të Egjeut të Bodrum, raportoi transmetuesi Haberturk dhe media të tjera.

  Madje, njerëzit mbushën dyqanet për tu furnizuar me ushqime dhe furnizime të tjera – edhe pse dyqanet ushqimore duhet të qëndrojnë të hapura.

  Në anën tjetër, dyqanet që shesin alkool nuk u përjashtuan dhe po detyrohen të mbyllen gjatë bllokimit.

  Këtë muaj, infeksionet e konfirmuara nga Turqia COVID-19 ishin mesatarisht rreth 60,000 në ditë gjatë javës së pikut. Vendi regjistroi numrin më të lartë të përditshëm të vdekjeve në 21 prill, me 362 viktima.

  Të mërkurën, vendi raportoi 40,444 raste të reja të konfirmuara dhe 341 vdekje. Numri i përgjithshëm i të vdekurve të Turqisë në pandemi tani është 39,398.

  Erdogan tha se rastet e konfirmuara çdo ditë do të duhet të ulen me shpejtësi nën 5,000 që Turqia “të mos lihet pas” ndërsa shumë vende Evropiane fillojnë të rihapen.

  Lajmi Paraprak

  Gurët në veshka, simptomat dhe disa mënyra parandalmi

  Lajmi i rradhës

  Spinaqi ndihmon në krijimin e baktereve të shëndetshme të zorrëve

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë