Kopshti zoologjik më i madh i Ukrainës në mes të luftës (Video)

  4000 kafshët e egra të kopshtit zoologjik në Mykolaiv janë bllokuar nga lufta në Ukrainë. Ndërsa sirenat e sulmit ajror ulërijnë në të gjithë qytetin jugor, një leopard përplaset me nervozizëm pas hekurave të kafazit të tij.

  Është e vështirë të dallosh nëse leopardi Amur tronditet nga tingujt shpues apo nga pamja e pazakontë e të huajve, më shumë se tre javë pasi kopshti zoologjik u mbyll për vizitorët, thotë zoologu Viktor Dyakonov.

  Raketa e parë që ra në kopshtin zoologjik, më 27 shkurt, shkatërroi vendkalimin midis rrethimeve të tigrit dhe ariut polar në kopshtin zoologjik që cili u themelua më shumë se 120 vjet më parë.

  Fatmirësisht, asnjë personel apo kafshë nuk u plagos në sulm.

  Por episodi ishte shumë stresues, me një betejë tankesh 600 metra larg kopshtit zoologjik, thotë drejtori i muzeut Volodymyr Topchyi.

  Që atëherë, tre raketa të tjera kanë rënë në kopshtin zoologjik, duke përfshirë një në një zogj. Dy të tjerët  goditën pranë zyrave administrative të kopshtit zoologjik. Dhe mund të ketë më shumë. Luftimet po vazhdojnë pasi qyteti ka një vendkalim kyç në lumë, të cilin trupat ruse duhet ta kapin në mënyrë që të shtyhen drejt portit kryesor të Ukrainës në Detin e Zi, Odessa.

  Evakuimi nuk është i mundur

  Janë 400 lloje të pranishme në kopshtin zoologjik dhe gati gjysma e tyre janë në listën e kuqe ndërkombëtare të specieve të kërcënuara, thotë drejtori i kopshtit zoologjik.

  Por evakuimi i tyre nuk është i realizueshëm. “Nuk ka mjete të mjaftueshme për të transportuar kafshët dhe e vetmja rrugë drejt Odessa është e bllokuar nga trafiku,” thotë Topchyi.

  “Dhe është ende shumë ftohtë. Nëse marrim gjirafat, elefantët dhe hipopotamët, ekziston rreziku që ato të mos mbijetojnë,” shton ai.

  Topchyi përjashtoi braktisjen e kafshëve dhe vlerësoi punën heroike të rreth 100 anëtarëve të personelit të cilët vazhdojnë të kujdesen për to, madje edhe duke fjetur në kopshtin zoologjik për të zvogëluar numrin e udhëtimeve të rrezikshme në të gjithë qytetin.

  Edhe pse kopshti zoologjik është i mbyllur për vizitorët, publiku ka vazhduar të blejë bileta dhe  njerëzit kanë postuar mesazhe mbështetjeje për kopshtin zoologjik në Facebook.

  Lajmi Paraprak

  “Gjatë vitit 2021 – 2022, janë raportuar 20 raste të dhunës në shkolla”

  Lajmi i rradhës

  Në RMV ka më shumë gra se sa burra

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë