Maqedonia e Veriut në listën e vendeve armike të Rusisë

  Rusia ka miratuar një listë të kombeve që i konsideron “armiqësore”, ku mes tyre është edhe Shqipëria. Ky urdhër vjen pas sanksioneve masive që vendet perëndimore kanë aktivizuar kundër Rusisë, si kundërpërgjigje ndaj pushtimit të këtij vendi kundër Ukrainës.

  Në listë janë shtuar territore të tjera të huaja që, sipas Moskës, kryejnë veprime armiqësore kundër saj, kompanive dhe qytetarëve rusë.

  Urdhri me listën është nënshkruar nga kryeministri Mikhail Mishustin dhe është pjesë e Dekretit të Presidentit të Federatës Ruse të lëshuar më 5 mars 2022 “Për procedurën e përkohshme të përmbushjes së detyrimeve ndaj disa kreditorëve të huaj”.

  Lista e shteteve:

  Në total, lista ka 48 territore. Konkretisht, ai përfshin 27 shtetet anëtare të Bashkimit Evropian që kanë miratuar dënime të rënda kundër Rusisë pas fillimit të pushtimit më 24 shkurt dhe kanë njoftuar dërgesat e armëve për ushtrinë ukrainase.

  Përveç kësaj, në listë ato përcaktohen si vende armiqësore territore të tjera si SHBA Kanada, Australia, Shqipëria, Andorra, Britania (duke përfshirë ishullin Jersey dhe territore të tjera jashtë shtetit që kontrollon: si ishulli i Anguilla, Ishujt e Virgjër Britanikë dhe Gjibraltari), Islanda dhe Lihtenshtajni.

  Në të njëjtën linjë, Mikronezia, Monako, Zelanda e Re Norvegjia, Republika e Koresë, San Marino, Maqedonia e Veriut, Singapori, Tajvani Mali i Zi, Japonia Zvicerane dhe zotërojnë Ukrainën .

  Në këtë mënyrë, lista ruse ka përfshirë ishullin Tajvan që Pekini e pretendon si të tijin. Këtë të hënë, ministri i Jashtëm kinez ëang Yi theksoi se situata me Tajvanin nuk mban asnjë paralele me atë që ndodhi në Ukrainë : “Ato janë krejtësisht të ndryshme në thelb. Tajvani është një çështje e brendshme e Kinës, ndërsa konflikti atje është mes dy vendeve. Shpresa e Tajvanit qëndron tek ribashkimi,” tha ai.

  Që nga fillimi i luftës, qeveria kineze ka avokat për mbajtjen e dialogut dhe ka matur ndërhyrjet e saj për t’u kujdesur për marrëdhëniet e shkëlqyera me të dy pretendentët.

  Lajmi Paraprak

  Gjermani, abuzime miliardëshe me medikamente për kimioterapi

  Lajmi i rradhës

  Këto pije duhet t’i shmangni kur vapa është në kulmin e saj

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë