Radev: Bullgarët në kushtetutën e RMV-së, parakusht për fillimin e negociatave me BE-në

  Për të qenë i qëndrueshëm, integrimi evropian i Republikës së Maqedonisë së Veriut duhet të bazohet në përmbushjen e kritereve për anëtarësim në Bashkimin Evropian (BE), kështu u ankua sërish dje presidenti bullgar Rumen Radev në takimin me të dërguarin special të qeveria gjermane për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarazin, njoftoi shërbimi për shtyp i kreut të shtetit bullgar.

  “Përfshirja e bullgarëve në kushtetutën e RMV-së është parakusht për fillimin e negociatave për anëtarësim në BE, por nuk është i vetmi, theksoi Radev dhe kujtoi se pjesë integrale e vendimit të marrë në korrik 2022 për integrimin evropian është zbatimi i protokolleve dypalëshe nga Marrëveshja e Miqësisë, fqinjësia së mirë dhe bashkëpunimi që nga viti 2017.

  Siç raportojnë mediat bullgare, Radev gjithashtu theksoi se këto nuk janë më çështje të hapura që prekin dy vendet, por çështje për marrëdhëniet e Shkupit me BE-në.

  Ai përsëriti se është në interes të përbashkët që të arrihet përfshirja e bullgarëve në Kushtetutën e Maqedonisë sa më shpejt që të jetë e mundur, si dhe të ndërmerren përpjekje serioze për “çrrënjosjen e gjuhës së urrejtjes ndaj bullgarëve dhe Bullgarisë, përfshirë edhe nga përmbajtja e teksteve shkollore”, mediat publike dhe mediat shtetërore dhe institucionet shkencore”.

  Lajmi Paraprak

  Qeveria e Kosovës krijon skemë të re pensionale për të larguarit nga puna në vitet ’90

  Lajmi i rradhës

  PSG në telashe të mëdha për Mbappen | Nuk ka përparim, i kujtojnë premtimin e bërë

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë