Sherman – Zaev: Mirëpresim angazhimin tuaj, jeni partner i besuar i SHBA-ve

  Sot pasdite, kryeministri Zoran Zaev pati takim pune me zëvendëssekretaren amerikane të shtetit Wendy Sherman, ku morën pjesë aleatë të tjerë dhe zyrtarë të NATO -s.

  Në takim u shqyrtua situata aktuale e sigurisë në Afganistan dhe krijimi i mekanizmave për evakuimin e popullsisë që ka ushqyer demokracinë në Afganistan për 20 vjet.

  Kryeministri Zaev i informoi aleatët se Maqedonia e Veriut ka përfunduar të gjitha përgatitjet e nevojshme dhe ka përgatitur protokollet me të cilat Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut është aktualisht e gatshme të pranojë rreth 650 qytetarë, vendas nga Afganistani, punonjës dhe gra dhe fëmijë nga familjet e punonjësve në misionet ndërkombëtare humanitare, demokratike dhe paqeruajtëse, aktivistë të të drejtave të njeriut, gazetarë, përkthyes, studentë, bursistë dhe qytetarë që kanë mbështetur forcat aleate të NATO -s në Afganistan për 20 vitet e fundit, përfshirë ARM.

  Zëvendëssekretari i Shtetit Sherman përshëndeti hapur angazhimin e Maqedonisë së Veriut si një partner i konfirmuar dhe i besuar i Shteteve të Bashkuara në këtë mision të përbashkët humanitar.

  Lajmi Paraprak

  Gjermania e fut Maqedoninë e Veriut tek vendet me rrezik të lartë, këto janë kushtet për hyrje?

  Lajmi i rradhës

  Karateisti, Driton Halimi: Ëndrra ime është të fitoj medalje olimpike (Video)

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë