Vdekje rekorde nga Covid-19 në Indi për 24 orë

  Rastet e reja pozitive me COVID-19 kanë rënë lehtësisht në Indi të dielën, por vdekjet për shkak të infeksionit u rritën me një rekord prej 3.689 personash, në shtetin që është bllokuar totalisht në sistemin shëndetësor.

  Autoritetet indian raportuan 392.488 raste të reja në 24 orët e fundit për të çuar gjithsej rastet në 19.56 milionë. Deri më tani, virusi ka vrarë 215.542 njerëz.

  Spitalet, morgat dhe krematoriumet indiane janë mbingarkuar pasi vendi ka raportuar më shumë se 300.000 raste të përditshme për më shumë se 10 ditë rresht. Shumë familje janë lënë të grinden për ilaçe dhe oksigjen.

  Gati 10 shtete indiane kanë vendosur një formë kufizimesh, edhe pse qeveria federale mbetet hezituese për të vendosur një bllokim kombëtar.

  Shteti lindor i Odisha u bë i fundit që shpalli një bllokim dy-javor, duke u bashkuar me Delhin, Maharashtra, Karnataka dhe Bengalin Perëndimor. Shtete të tjera, duke përfshirë Uttar Pradesh, Telangana, Assam, Andhra Pradesh dhe Rajasthan, ose kanë vendosur ndalimin e lëvizjes gjatë natës ose mbylljen në fund.

  “Indian Express” raportoi të dielën se task forca e vendit COVID-19 ka këshilluar qeverinë federale të vendosë një bllokim kombëtar.

  Muajin e kaluar kryeministri indian Narendra Modi ka thënë se të gjitha përpjekjet duhet të bëhen për të shmangur një bllokim.

  Qeveria federale ka frikë se një bllokim tjetër do të ketë një ndikim shkatërrues në ekonomi. Bllokimi i vendosur vitin e kaluar pas shpërthimit të parë COVID-19 çoi në humbje të vendeve të punës pasi prodhimi ekonomik ra për 24% në prill-qershor 2020 krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

  Qeveria e Modi është kritikuar për lejimin e miliona njerëzve kryesisht të maskuar të marrin pjesë në festivale fetare dhe tubime të mbushura me njerëz në pesë shtete deri në mars dhe prill. Rastet e përditshme në këto shtete kanë pësuar kulm që nga ajo kohë.

  Qeveria federale është akuzuar për dështimin për t’iu përgjigjur një paralajmërimi në fillim të marsit nga këshilltarët e saj shkencorë se një variant i ri dhe më ngjitës po kaplonte vendin.

  Lajmi Paraprak

  Pija natyrale që largon toksinat nga trupi

  Lajmi i rradhës

  Gostivar, për 94 grante kanë aplikuar 172 të papunë

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë