Stoev: Bullgaria është e hapur për dialog aktiv me Maqedoninë e Veriut

  Bullgaria është e hapur për aktivitet, e hapur dhe dialog të përgjithshëm me Republikën e Maqedonisë së Veriut, ka deklaruar sot ministri bullgar për Punë të jashtme, Svetllan Stoev në konferencën e sotme pas takimit me kolegun e tij, Augusto Santos Silva dhe eurokomisarin për Politikë fqinjësore dhe të zgjeruar, Oliver Varheji në Sofje, përcjell Nistori.

  “Bullgaria qëndron deri në fund në mbështetje për integrim europian të vendeve të Ballkanit Perëndimor, gjithashtu duke respektuar kriterin për arritjen individuale të çdo vendi dhe duke respektuar vlerat themelore të komunitetit, siç është fqinjësia e mirë”, është deklaruar Stoev.

  Ndërsa, eurokomisari Varheji ka theksuar se ngelenm shumë çështje dhe se është i rëndësishëm të dëgjohet edhe qëndrimi i Bullgarisë, sepse vendi është flamurtar në promovimin e politikave zgjeruese të BE-së me vendet e Ballkanit Perëndimor. /Nistori/

  Lajmi Paraprak

  Ushqimet e shëndetshme, që shkaktojnë probleme serioze për shëndetin, nëse e teproni me sasinë

  Lajmi i rradhës

  Sallatë me mish pule

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë