Thaçi: Nuk kam vendosur nëse do të kandidoj për kryetar partie

  Partia Demokratike Shqiptare (PDSh) është partia që ekziston prej vitesh dhe tani ka paralajmëruar kongresin e partisë. Në “Utrinski brifing”, kryetari i PDSh-së, Menduh Thaçi nuk e konfirmoi saktësisht nëse ai do të jetë kryetar i ardhshëm i partisë. Ai foli edhe për zhvillimet e fundit politike në vend dhe në rajon, përcjell Nistori.

  “Tema kryesore që i intereson publikut dhe që lidhet me kongresin është nëse do të ketë ndryshim në pozicionin e kryesisë. Me siguri jo. Nuk kam vendosur nëse do të kandidoj, por nga pikëpamja morale nuk mund t’i them anëtarësisë se do të jap dorëheqje. E dini, ka turbulenca në kongreset e partive të mëdha ku ka interesa të mëdha”, deklaroi kreu i PDSh-së, Menduh Thaçi.

  Thaçi paralajmëron ndryshim në skenën politike të shqiptarëve në Maqedoni. Sipas tij, partitë e vogla politike të shqiptarëve të dala së fundmi do të zhduken dhe do të mbeten vetëm dy subjekte politike, njëra prej tyre është BDI, e cila është në pushtet për një kohë të gjatë, ndërsa tjetra, sipas Thaçit, do të jetë PDSh e cila do të fillojë të forcohet.

  “BDI dhe Ali Ahmeti do të qëndrojnë përderisa të jenë në pushtet. Kur ata nuk do të jenë në pushtet, do të jetë ndryshe. Vendi ynë ka kaluar dhe po kalon një krizë që i mban partitë të bashkuara dhe të ngjitura me njëra-tjetrën. Partitë politike do të lëvizin kështu dhe kjo nuk do të ndryshojë”, theksoi Thaçi.

  Për protestën e paralajmëruar të opozitës, e cila është planifikuar për të shtunën, Thaçi tha se nuk është e vërtetë se opozita i ka fituar zgjedhjet lokale.

  “Ne do t’u japim zgjedhje të parakohshme, por ata të na japin argumente pse”, tha Thaçi.

  Sipas sondazheve, e djathta ekstreme e ashtuquajtura “E majta” në skenën politike po forcohet, por, siç thotë Thaçi, nuk kanë kapacitet koalicioni – askush nga partitë shqiptare nuk dëshiron të bëjë koalicion me ta. Për bllokadat e Kuvendit, Thaçi thotë se ekziston rreziku që të futemi në situatën nga fillimi i viteve të nëntëdhjeta.

  “Unë nuk jam në konflikt të drejtpërdrejtë me opozitën. Unë do t’i këshilloja partnerët tanë të koalicionit në qeveri që të ofrojnë zgjedhje të parakohshme, por opozita duhet së pari të përgjigjet se çfarë do të bëjë për çështjet e rëndësishme, njëra prej të cilave është bllokimi i procesit të integrimit europian”, shtoi Thaçi.

  Thaçi thotë se nëse qeveria pajtohet me opozitën për të diskutuar seriozisht për integrimin europian dhe për të riparuar pasojat e krizës ekonomike, mund të diskutohet për zgjedhje të parakohshme.

  “BDI, si të gjitha partitë në pushtet, ka marrë obligime kohore. Nëse nuk i përmbushim do të kemi probleme. Sepse nuk është problem se kush do të jetë në pushtet, tha Thaçi, duke shtuar se edhe opozita duhet të marrë përgjegjësi dhe jo të marrë vota me politikë nacionaliste.
  “Në atë rast mund të kemi zgjedhje në fund të vitit 2023. Opozita ka një gabim në taktikat e saj. Populli nuk është më i gatshëm të pranojë parandalimin e miratimit të ligjeve që prekin qytetarët”, sqaroi Thaçi.

  Politika e Sofjes çon në përfundimin se ajo shërben vetëm për të forcuar pozitën e Serbisë.

  Thaci thotë se ndalimi i proceseve në Ballkan nga Rusia në prapaskenë është më shumë një ndërhyrje kulturore sesa një ndërhyrje ushtarake përballë qëllimit.

  “Unë jam kundër izolimit të Rusisë në tërësi. Thuhet se Rusia po e ndihmon vazhdimisht Serbinë. E pasaktë. Ku ishin rusët gjatë Luftës së Parë Botërore kur Serbia u ndihmua nga Franca dhe Britania? Këtu gjërat janë të përziera dhe nuk mund të shihen në mënyrë të njëanshme”, tha Thaçi. /Nistori/

  Lajmi Paraprak

  Një fener shprese për pacientët me kancer

  Lajmi i rradhës

  OEAK i bën thirrje Kosovës t’i bashkohet Ballkanit të Hapur

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë