The Economist: Serbia një nga ‘idiotët e dobishëm’ të Vladimir Putinit në Evropë

  Disa vende të Bashkimit Evropian ose kandidatë për t’u anëtarësuar në union po e ndihmojnë presidentin rus Vladimir Putin, siç është Serbia, e cila nuk e fsheh afërsinë me Moskën dhe është mbështetëse e Rusisë.

  Me termin “idiotë të dobishëm”, gazeta britanike The Economist përshkruan qeveritë dhe individët që për arsye të ndryshme, por kryesisht për interesa personale, promovojnë narrativat e Putinit në Perëndim dhe i shkaktojnë dëm Ukrainës të sulmuar nga Moska.

  Mes anëtarëve të BE-së, gazeta është e para që përmend Hungarinë, kryeministri i së cilës është mbështetësi më i shquar i Putinit, sepse Viktor Orban vazhdimisht kritikon Perëndimin për ndihmën e Ukrainës, por ende importon naftë ruse.

  Në vend të dytë, është Austria, e cila bën thirrje për neutralitet, pretendon të jetë një urë lidhëse midis Lindjes dhe Perëndimit dhe ofron shumë pak ndihmë për Ukrainën, shkëmbimi i tregtisë së jashtme të së cilës me Rusinë ka lulëzuar kohët e fundit.

  Një tjetër anëtare e BE-së, Greqia u pajtua t’i vendoste sanksione Rusisë, por refuzoi të kufizonte transportin e naftës ruse, e cila është shumë fitimprurëse për kompanitë greke.

  Si jo-anëtare e BE-së, Serbia as që nuk përpiqet të fsheh mundësinë fitimprurëse që i ofron Rusia për të anashkaluar sanksionet.

  Gazeta tregon se në Evropë partitë ekstremiste, shpesh janë të bashkuara në kërkesën për rivendosjen e paqes në Ukrainë, “në mënyrë që agresioni rus të shpërblehet me territoret e pushtuara”.

  Sipas këtyre partive, NATO-ja kishte provokuar sulmin e Rusisë, se Ukraina është një krijesë artificiale që i përket Rusisë dhe se SHBA-ja qëllimisht po i hedh benzinë zjarrit për të shitur armë.

  Në fund, gazeta thekson se liderja e së djathtës ekstreme në Francë, Marie Le Pen, zëvendëspresidenti i Qeverisë italiane Matteo Salvini, liderët e Alternativës për Gjermaninë si dhe Partia e Majtë gjermane janë unike në qëndrimet e tilla.

  Lajmi Paraprak

  Futbollistët me më shumë rekorde botërore Guinness

  Lajmi i rradhës

  Shqipëria me vendim: Pesë vite punë për të marrë diplomën e mjekësisë

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë