Turqia rihap ambasadën në Kiev

  Turqia e ka rikthyer ambasadën e saj në Kiev të Ukrainës, pas muajin e kaluar evakuoi stafin për shkak të shqetësimeve të sigurisë.

  Përparimi i trupave ruse drejt Kievit bëri që Turqia muajin e kaluar të zhvendoste ambasadën e saj në Çernivtsi, qytet në afërsi të kufirit me Rumaninë.

  “U desh që përkohësisht të zhvendosnim aktivitetet tona në qytetin Çernivtsi, që u bë qendra jonë logjistike”, tha Ambasada turke në Ukrainë përmes një postimi në Twitter.

  “Prej sot, ne do të kthehemi në Kiev, në shtëpinë tonë”.

  Ukraina ka thënë se forcat ruse po tërhiqen nga pjesët veriore përreth kryeqytetit ukrainas, Kiev, dhe nga Çernihivi.

  Rusia, që ka nisur pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt, së fundi ka thënë se do të përqendrojë aktivitetet e saj ushtarake në lindje të Ukrainës. /REL/

  Lajmi Paraprak

  Kovaçevski për “20 për qind”: Ka bazë për ndryshime kushtetuese

  Lajmi i rradhës

  Kërkohet ndryshimi dhe plotësimi i ligjit për regjistrim

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë