Jo vetëm sheshet, por çdo shtëpi shqiptare shkupjane duhet stolisur ‘E dua Çamërinë!’

  Kim Mehmeti

  Policia maqedonase, pa asnjë sqarim, i paska hequr mbishkrimet “E duam Çamërinë”. E mediat maqedonase qenkan alarmuar nga ‘irredentizmi’ shqiptar, i shprehur nëpërmjet dashurisë ndaj një pjese të vetvetes!

  Nuk ka dyshim se, sikur të mundej, policia maqedonase do e shlyente nga kujtesa jonë jo vetëm kujtesën për tragjedinë çame, por edhe mbëmendjen për vetveten. Pra do na e ndalonte ta duam gjithë shqiptarinë dhe do na çonte të mburreshim me himnin shtetëror që rrëfen për ‘maqedonasit e kudondodhur, që janë zgjuar dhe luftojnë për të drejtat e tyre”?!

  Por sidoqoftë, ne shqiptarët e Maqedonisë duhet ta kuptojmë se nuk kemi gjithaq problem me antishqiptarinë institucionale, e cila donë të na bind se për ne çdo gjë duhet të përfundojë te trau ndërkufitarë në Qafë të Thanës dhe në Bllacë, por problemi jonë janë edhe disa ‘shkije’ tanë që ndërrojnë ngjyrën nga e kuqja në të gjelbër, si të ishin kameleonë, por të cilët assesi nuk e kuptojnë se kolltukët e tyre janë veshur me përbuzjen dhe urrejtjen ndaj shqiptarisë.

  Andaj tani jo vetëm sheshet, por edhe shtëpia e çdo shqiptari shkupjan, duhet të stoliset me mbishkrimin ‘E dua dhe kurrë nuk e harrojë Çamërinë”! Dhe të shohim a do vijë policia maqedonase t’i gëlqeros edhe muret e shtëpive tona! 

  Image

  Lajmi Paraprak

  National Geographic zyrtarizon oqeanin e pestë në botë

  Lajmi i rradhës

  BBC: Kushte zemërthyese në kampin amerikan për fëmijët imigrantë

  Lajme tjera

  Manipulimet e BFI-së me çmimet e kurbanave

  Jasir Jashari Kush e caktoi çmimin e kurbanit të sivjetmë? Cili komision! Cili organ e miratoi këtë  çmim? A pati tender për thertoret? A pati tender për frigoriferët për maganizimin e  mishit? Tender për shitjen e lëkurave të kurbanëve, apo, sivjet ky kontribut i myslimanëve  të vendit do të refuzohet? Me ligjet e vendit, gjithçka që shkon mbi vlerën prej 5000 eurove  i nënshtrohet procedurës së tenderimit nuk guxon të ketë marrëveshje në katër sy. Në Facebook-un e të ashtuquajturit reis, Shaqir Fetait, na është postuar…
  Më tepër

  Bashkohu

  Informohu në kohë