Përfitimet shëndetësore të aloe verës

  Xheli i aloe verës është i njohur për lehtësimin e djegieve nga dielli dhe ndihmon në shërimin e plagëve. 

  Por këto nuk janë të vetmet veti shëruese të kësaj bime, ajo ka një fushë më të gjerë veprimi.

  Është një bimë që ka një histori të gjatë përdorimi për qëllime mjekësore, dhe daton që nga Egjipti i lashtë. 

  Sot, aloe vera rritet në klimat tropikale në mbarë botën.

  Lehtëson urthin

  Sëmundja e refluksit gastroezofageal (GERD) është një çrregullim i tretjes që shpesh çon në urth. 

  Një studim i vitit 2010 sugjeron se konsumimi i aloe vera mund të zvogëlojë ashpërsinë e GERD.

  Mund të lehtësojë edhe probleme të tjera të tretjes.

  Toksiciteti i ulët i bimës e bën atë një ilaç të sigurt që mund të ndihmojë me kushte të tilla si urthi.

  Një alternativë për shpëlarësit e gojës

  Në një studim të vitit 2014 të botuar në Revistën Etiopiane të Shkencave të Shëndetit , studiuesit zbuluan se ekstrakti i aloe vera ishte një alternativë e sigurt dhe efektive për shpëlarësit e gojës me bazë kimike.

  Përbërësit natyralë të bimës, të cilët përfshijnë një dozë të shëndetshme të vitaminës C, mund të bllokojnë formimin e pllakave. 

  Mund të sigurojë gjithashtu lehtësim nëse keni një problem me gjakderdhje dhe ënjtje të mishrave të dhëmbëve.

  Ul sheqerin në gjak

  Konsumimi i dy lugë gjelle lëng aloe vera në ditë mund të shkaktojë një rënie të nivelit të sheqerit në gjak tek njerëzit me diabet të tipit 2, sipas një studimi të botuar në Phytomedicine: International Journal of Phytotherapy and Phytopharmacy .

  Kjo mund të nënkuptojë se aloe vera mund të ketë një të ardhme në trajtimin e diabetit.

   Ajo i konfirmoi këto rezultate me një studim tjetër

  Laksativ natyral

  Aloe vera konsiderohet një laksativ natyral. 

  Një ekip shkencëtarësh nigerianë kryen një studim mbi minjtë dhe zbuluan se një xhel i bërë nga bimët tipike të aloe verës mund të lehtësojë kapsllëkun.

  Përkujdesje lëkure

  Ju mund të përdorni aloe vera për të pastruar dhe hidratuar lëkurën tuaj. 

  Arsyeja për këtë mund të jetë ruajtja e ujit në gjethe, gjë që e ndihmon këtë bimë të lulëzojë në klimat e thata dhe të paqëndrueshme, transmeton Index.hr.

  Kjo bimë ka performuar mirë edhe kur bëhet fjalë për mbrojtjen e bimëve të tjera.

  Një studim i vitit 2014 i publikuar nga Cambridge University Press studioi bimë domate të veshura me xhel aloe.

  Raporti tregoi prova se veshja bllokoi me sukses rritjen e shumë llojeve të baktereve të dëmshme në perime. Rezultate të ngjashme u gjetën në një studim tjetër me mollët.

  Lajmi Paraprak

  Turqia sërish mikpritëse e raundit të bisedimeve Rusi-Ukrainë

  Lajmi i rradhës

  Si lahen pushtetarët tanë?

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë