Shenjat që jep trupi dhe si të kuptoni dhimbjet e apandesitit

  Në ditët e sotme, sa herë që kemi një dhimbje ose problem shëndetësor, gjëja e parë që bëjmë është të kërkojmë në internet. Një lojë doktorash, që nuk na takon ta luajmë për hir të shëndetit.

  Le të marrim shembullin e dhimbjeve të stomakut që shpesh ngatërrohen me ato të apandisitit. Duke qenë se çdo dhimbje është specifike dhe ka padyshim një shkak, interneti nuk mundet të na e tregojë as sqarojë, sepse çdo problem mund të diagonstikohet vetëm nga mjeku.

  Çfarë Është Apendiksi
  Apendiksi është një organ i vogël në formën e gishtit që ndodhet në anën e poshtme të djathtë të abdomenit. Në moshë të vogël, apendiksi është shumë i dobishëm për sistemin imunitar. Ai ndihmon trupin të luftojë sëmundjet. Me kalimin e moshës, apendiksi resht së funksionuari dhe është i panevojshëm.

  Çfarë Është Apandesiti
  Apandesiti është një sëmundje që shkaktohet nga bllokimi dhe inflamacioni i apendiksit. Ky inflamacion shkakton vështirësi në rrjedhën e gjakut. Organi mund të shpërthejë duke e shpërndarë infeksionin në pjesë të tjera të sistemit tretës. Nëse apandesiti nuk trajtohet në kohë, mund të jetë vdekjeprurës.

  Cilat Janë Simptomat e Apandesitit
  Apandesiti shfaqet me shumë simptoma, por ato kryesoret janë:
  • Dhimbje të forta barku,
  • Të vjella dhe të përziera,
  • Konstipacion ose diare,
  • Fryrje abdominale
  • Temperaturë dhe ethe
  • Humbje e oreksit

  Si Të Kuptoni Nëse Ka Shpërthyer Apendiksi
  Për fat të mirë, apendiksi nuk shpërthen pa paralajmërim. Sipas mjekëve, njeriu përballet si fillim me simptomat e mësipërme dhe më kryesorja është dhimbja e mprehtë e barkut përreth kërthizës dhe me drejtim në anën e djathtë të poshtme të barkut. Pra, dhimbja e fortë që shpërndahet në zonën e stomakut është shenja më kryesore. Dhimbja përshkruhet si e padurueshme dhe duket sikur bëhet më e fortë pas çdo lëvizjeje. Kolla apo tështima mund ta përkeqësojnë atë. Nëse mendoni se apendiksi juaj ka shpërthyer ose është shumë pranë shpërthyerjes atëherë duhet të nxitoni menjëherë drejt spitalit. /AgroWeb/

  Lajmi Paraprak

  Eurointegrimet | Osmani në Tetovë: Dy javët e ardhshme janë kritike për RMV-në

  Lajmi i rradhës

  Vaj ulliri dhe aloe vera | Trajtimi ushqyes që ju duhet për shëndetin

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë