Si ta kuptoni nëse keni tepricë hekuri – Çfarë i ndodh trurit dhe organizmit

  Njerëzit që kanë nivele të larta të hekurit në organizëm janë më të rrezikuar nga disa goditje ishemike.

  Ky është rezultati i një studimi nga Imperial College London, të cilit i referohet AgroWeb.org.

  Shkencëtarët analizuan të dhënat shëndetësore të 48,000 njerëzve dhe zbuluan se sasitë e larta të hekurit kishin lidhje të fortë me rrezikun në rritje të hemoragjive cerebrale dhe goditjeve kardioembolike.

  Këto goditje ishemike zakonisht shkaktohen kur qarkullimi i gjakut nga zemra tek truri bllokohet duke vështirësuar edhe furnizimin me oksigjen.

  Këto bllokime kanë lidhje me disa probleme me zemrën, përfshirë rrahjet e çrregullta të saj.

  Deri përpara publikimit të këtij studimi, shkencëtarët besonin se nivelet e larta të hekurit luanin një rol mbrojtës kundër ishemisë.

  Ky zbulim ka nxjerrë në pah mënyrën se si hekuri rrit rrezikun e këtyre problemeve të rënda.

  Të dhënat e Organizatës Botërore Të Shëndetësisë tregojnë se 15 milionë njerëz në botë pësojnë një hemoragji cerebrale çdo vit.

  Statistikat tregojnë se 5 milionë prej tyre vdesin nga ky problem, dhe 5 milionë të tjerë pësojnë kufizim të aftësive fizike dhe mendore për gjithë jetën.

  Shenjat dalluese

  Shenjat dalluese të hekurit të tepërt mund t’ju ndihmojnë, por AgroWeb.org sugjeron se analiza e gjakut është ajo që ju jep përgjigjen e saktë.

  Gjithsesi, duhet të tregoni kujdes nëse vëreni shenjat e mëposhtme:

  Dhimbje barku

  Nivele të larta të sheqerit në gjak

  Hipotiroidizëm, pra ulje të funksionit të tiroides

  Errësim të ngjyrës së lëkurës

  Lodhje e tepërt

  Rënie peshe

  Çrregullim të ciklit te femra

  Hekuri është një ushqyes thelbësor për organizmin.

  Ai është i domosdoshëm për shumë procese biologjike përfshirë edhe transportin e oksigjenit.

  Nëse njeriu ka një sasi të madhe hekuri në organizëm, atëherë ai do të përballet me një sërë problemesh.

  Këtu përfshihen:

  Lodhja kronike,

  Dhimbjet e kyçeve,

  Sëmundjet e mëlçisë,

  Rrahje të çrregullta të zemrës

  Hekuri i tepërt ruhet në organe, veçanërisht në mëlçi, zemër dhe pankreas.

  Ka raste që nivelet e larta të hekurit janë edhe të trashëgueshme, por ato janë të rralla.

  Teprica e hekurit vërehet kryesisht tek njerëzit që kanë një sistem tretës të predispozuar të përthithë më shumë hekur.

  Trupi nuk e ka të lehtë të eliminojë sasinë e tepërt të hekurt dhe mënyra më efikase është eliminimin i tij nëpërmjet gjakut./AgroWeb/

  * Ky informacion ka për qëllim të plotësojë, të mos zëvendësojë këshilla nga mjeku juaj ose ofruesi i kujdesit shëndetësor dhe nuk ka për qëllim të mbulojë të gjitha përdorimet e mundshme, masat paraprake, ndërveprimet ose efektet negative. Ky informacion mund të mos i përshtatet rrethanave tuaja specifike shëndetësore.

  Burimi: U.S. National Library of Medicine

  Lajmi Paraprak

  Gurët në veshka, a shkaktojnë probleme me zemrën?

  Lajmi i rradhës

  “Nusen e gjetëm në bodrumin e një shtëpie, e djalin e zuri një pjesë që rrëshqiti nga kodra”, familjari jep detaje nga rasti tragjik

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë