Kur është shorti për Kupën e Botës “Katar 2022”?

  Rruga drejt Kupës së Botës në Katar po hyn në fazën e saj të fundit. Mbetet për t’u ditur tani vetëm fati i skuadrave që janë kualifikuar në botëror, kundërshtarët e tyre në fazën e grupeve dhe kalimet dhe përplasjet e mundshme me të cilat do të përballen në fazën eliminatore.

  Një nga momentet më emocionuese në botën e futbollit është ky short që, një herë në katër vjet, e sjell planetin në një ndalesë, në mënyrë që tifozët nga të gjitha anët e botës të mund të zbulojnë fazën e fundit të grupeve.

  Kur hidhet shorti i Kupës së Botës në Katar?

  Shorti për fazën e grupeve të Kupës së Botës “Katar 2022” do të hidhet të premten, më 1 prill në orën 12:00, në një ngjarje gala që do të mbahet në Qendrën e Ekspozitave dhe Konventave në Doha të Katarit.

  Shorti do të përcaktojë përbërjen e tetë grupeve me katër skuadra që do të përbëjnë fazën e parë të Botërorit të Katarit.

  Pasi 32 skuadrat të jenë ndarë në tetë grupe, do të jetë koha për të parë fazën eliminatore, pasi tashmë është përcaktuar edhe orari i ndeshjeve. Fituesi i grupit A do të përballet me të dytin e grupit B, i dyti i grupit A me fituesin e grupit B dhe kështu me radhë me pjesën tjetër të grupeve CD, EF dhe GH.

  Skuadrat e kualifikuara për Botërorin 2022

  Katari

  Gjermania

  Danimarka

  Brazili

  Franca

  Belgjika

  Kroacia

  Spanja

  Serbia

  Anglia

  Zvicra

  Holanda

  Argjentina

  Irani

  Koreja e jugut

  Japonia

  Arabia Saudite

  Ekuador

  Uruguai

  Kanadaja

  Gana

  Senegali

  Portugalia

  Polonia

  Maroku

  Tunizia

  Kameruni

  Vazot për Kupën e Botës në Katar

  Katari, si mikpritës, do të vendoset dhe do të caktohet direkt në slotin A1, pra do të luajë në Grupin A. Shtatë skuadrat e tjera të ndara do të jenë shtatë skuadrat me renditjen më të lartë të FIFA-s.

  Vendet që zënë pozicionet 8-15 në renditje do të vendosen në vazon 2, ndërsa ato të renditura 16-23 me pozicionin më të mirë do të vendosen në vazon 3. Së fundi, vazo 4 do të përfshijë skuadrat e renditura 24-28, ku do të përfshijnë dy fituesit e “play-off”-it ndërkontinental dhe fituesin e mbetur të “play-off”-it të UEFA-s (Uellsi kundër fituesit të ndeshjes Skoci-Ukrainë).

  VAZO 1

  Katari

  Belgjika

  Brazili

  Franca

  Argjentina

  Anglia

  Spanja

  Portugalia

  VAZO 2

  Danimarka

  Holanda

  Gjermania

  Meksikë*

  Shtetet e Bashkuara të Amerikës*

  Zvicra

  Kroacia

  Uruguai

  (*) nënkupton ekipet nëse kualifikohen drejtpërdrejt.

  VAZO 3

  Senegali

  Irani

  Japonia

  Maroku

  Serbia

  Polonia

  Koreja e jugut

  Tunizia apo Kanadaja

  Skuadra e parë në renditje më 31 mars, Kanadaja ose Tunizia, do të jetë në vazon 3.

  VAZO 4

  “Play-off”i Azi-Conmebol

  “Play-off”-i Oqeani-Concacaf

  Një vend nga fituesi i ndeshjes mes Uellsi kundër Skoci ose Ukrainë

  Arabia Saudite

  Ekuadori

  Gana

  Kameruni

  Tunizia apo Kanadaja

  Formati dhe orari i Kupës së Botës “Katar 2022”

  Kupa e Botës në Katar, me 32 skuadra, do të mbajë një format klasik me tetë grupe me nga katër skuadra që do të luajnë tre ndeshje mes vete. Dy fituesit e parë nga secili grup do të kalojnë në raundin e 16-të dhe do të përballen me njëri-tjetrin në formatin e mëposhtëm: A vs B, C vs D, E vs F dhe G vs H.

  Në Kupën e Botës, ndryshe nga sa ndodh në Kampionatin Evropian, ka një ndeshje shtesë, ndeshjen e vendit të tretë dhe të katërt që luajnë dy skuadrat që humbasin në gjysmëfinale. Kjo ndeshje luhet një ditë para finales.

  Faza e grupeveNga 21 nëntor deri më 2 dhjetor

  Raundi i 163 deri më 6 dhjetor

  Çerekfinalet : 9 dhe 10 dhjetor

  Gjysmëfinalet13 dhe 14 dhjetor

  Vendi i tretë dhe i katërt17 dhjetor

  Finalja18 dhjetor /Telegrafi/

  Lajmi Paraprak

  Binjakëzimi shtet-oligark

  Lajmi i rradhës

  Milloshoski: Rezultate të dështuara

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë