UEFA ndëshkon rëndë Anglinë për incidentet me tifozë në finalen e EURO 2020 ndaj Italisë

  Anglia është urdhëruar nga UEFA të luajë një ndeshje me dyer të mbyllura, me një tjetër pezullim për dy vjet, pasi pesë mijë tifozë u futën dhunshëm në Wembley para finales së Euro 2020 kundër Italisë.

  Ndeshja e 11 korrikut u prish për një moment nga dhuna jashtë dhe brenda stadiumit, pasi tifozët pa bileta u futën dhunshëm në stadium.

  Ngjarja supozohej të ishte një festë kombëtare, me Anglinë që arriti në finalen e një gare të madhe për herë të parë në 55 vjet – një lojë që ata përfundimisht e humbën nga italianët në penallti.

  Sidoqoftë, ndërsa Tre Luanët luftuan trimërisht në fushë duke fituar një barazim 1-1 pas kohës shtesë, doli të ishte një siklet kombëtar jashtë fushës. Skenat e huliganëve që po binin nëpër rrugët drejt stadiumit, të luftonin me policinë, të shtynin mënjanë administratorët dhe mbështetësit e pafajshëm, u përhapën në të gjithë botën.

  Pas lojës, organi drejtues evropian, UEFA, nisi një hetim për ngjarjet rreth stadiumit dhe Federata e Futbollit të Anglisë u përball me akuza të tjera në lidhje me pushtimin e fushës; hedhja e objekteve; shqetësim gjatë himnit kombëtar dhe ndezja e një fishekzjarri.

  Të hënën, trupi disiplinor i UEFA-s përfundoi hetimin e tij duke folur përmes një video me përfaqësuesit e FA – dhe autoriteti i futbollit tani ka dhënë dënimin e tij.

  UEFA ka thënë në një deklaratë se do të urdhëronte Federatën Angleze të Futbollit që të luajë dy (2) ndeshjet e saj të ardhshme të kompeticionit UEFA me dyer të mbyllura, e dyta prej të cilave pezullohet për një periudhë dyvjeçare nga data e vendimit aktual, për mungesën e rendit dhe disiplinës brenda dhe rreth stadiumit.

  Dhe organi evropian shtoi: “Të gjobisë Federatën Angleze të Futbollit 100,000 mijë euro për mungesën e rendit dhe disiplinës brenda dhe rreth stadiumit, për pushtimin e fushës së lojës, për hedhjen e objekteve dhe për shqetësimet gjatë himneve kombëtare”.

  Sipas rregullave të UEFA-s, FA është përgjegjëse për sjelljen e mbështetësve të Anglisë. /Telegrafi/

  Lajmi Paraprak

  Ankesa për ndërhyrjen e Serbisë në zgjedhje, Osmani takohet me vëzhguesit e BE-së

  Lajmi i rradhës

  Korrupsioni në zgjedhje | U kapën me para dhe fleta votimi në makinë tre ditë para zgjedhjeve

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë