Gabimet që bëni kur përgatisni purenë e patateve

  Duket sikur asnjëherë nuk gjendet mënyra e duhur e përgatitjes së saj, megjithëse metoda është fare e qartë. Shijen e puresë të gjithë e kanë shumë familjare, pasi është një ndër ato gatime që kombinohet me çdo gjë.
  E gjeni tek pjatat e mishit, bashkë me perimet, peshkun apo si një pjatë të vetme të shoqëruar me pak bukë.
  Përbërësit e puresë janë të njëjtet çdo herë dhe shpesh gjenden në çdo kuzhinë.
  Gjithësesi përgatitja e këtij gatimi sa të lehtë aq edhe delikat, mund të jetë sfiduese.
  Me siguri që i mbani mend herët e para që e keni përgatitur dhe keni dështuar.
  Pure me kokrriza, shumë e hollë apo shumë e trrashë.
  Duket sikur asnjëherë nuk gjendet mënyra e duhur e përgatitjes së saj, megjithëse metoda është fare e qartë.

  Lloji i patateve

  Ndonëse nuk ka rëndësi lloji i veçantë i tyre, ajo që ka rëndësi është që përgjatë recetës të zgjidhni të përdorni vetëm një tip të tyre.
  Kjo për të siguruar një shije dhe një pure kremoze, të butë dhe të shkrifët aq sa duhet.
  Disa patate kanë veti ta thithin më mirë gjalpin, ndërsa të tjera kanë tendencën të qëndrojnë më të ujëshme.

  Larja e patateve

  Është shumë e rëndësishme që para se ti përdorni patatet ti lani dhe ti fërkoni mirë në çdo rast.
  Duke qenë se vijnë nga toka ato janë të mbushura me dhe e material të ndryshme të cilat nuk do donit ti ndjenit teksa konsumoni purenë.

  Temperatura e ujit

  Nëse i hidhni patatet në një tenxhere me ujë të vluar, rexultati nuk do të jetë ai që dëshironi.
  Patatet tuaja do të kenë tendencën të gatuhen vetëm nga jashtë dhe nga brenda do të mbesin të forta. Kështu që kini kujdes me temperaturën e ujit.
  Ekspertët e kuzhinës rekomandojnë që zierjen e patateve ta filloni me ujë të ftohtë në mënyrë që të gjithë përbërësit të zihen njëkohësisht.

  Kripa

  Megjithëse shpesh mund të keni dëgjuar se, kripa nuk hidhet teksa patetet ziejnë është e rëndësishme që ti kriposni ato.
  Gjatë zierjes është koha e duhur për ta bërë këtë në mënyrë që të keni një shije fantastike në fund.

  Zierja e duhur

  Edhe pse patatet janë të forta dhe mund të japin idenë se kërkojnë një kohë të gjatë zierje, në këtë rast mund ta evitoni.
  Lërini ato të ziejnë derisa të shikoni që uji ka filluar të nxjerrë bulëza, në mënyrë që të mos bëhen më të shkrifta nga sa kërkon pureja.

  Tharja

  Kur t’i zieni patatet tuaja shumë vëmendje kushtojini edhe tharjes së tyre. Bëni kujdes t’i kulloni dhe t’i thani mirë me letër, aq sa uji të jetë thithur thuajse i gjithi.

  Qumështi

  Shumë janë mësuar me hedhjen e qumështit të ftohtë tek përgatitja e puresë, por në të vërtetë duhet bërë e kundërta.
  Para se të shtypni patatet dhe të shtoni qumështin, ngroheni atë në mënyrë që të mos ndikojë tek shija dhe tek ngjyra e puresë tuaj.

  Gjalpi

  Në vend të gjalpit të ngrohtë, shtoni tek pureja juaj gjalpë të ftohtë.
  Kur nxehet gjalpi yndyra dhe qumështi në të ndahen dhe ndikon në rezultatin përfundimtar të puresë./AgroWeb/

  Lajmi Paraprak

  Masat stimuluese nga MASH po japin rezultate

  Lajmi i rradhës

  Opozita maqedonase vazhdon të promovojë sloganin e ri të partisë

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë