Reçel me karota

  Përbërësit:

  1 kg. karota të pastruara
  800 g. sheqer
  1 g. vanilje

  Përgaditja:

  Karotat pasi të lahen dhe të pastrohen mirë, priten në copa të voga kubike, i vendosim në një enë me ujë dhe vendosim në zjarrë që të ziejnë mirë.
  Kur të jenë zierr shpëlahen me ujë të ftohtë dhe vendosim në një kullesë t’u kullojë uji.
  Në një enë hidhet sheqeri me një gotë ujë dhe vihet në zjarr që të vlojë në 30 gradë. Në këtë enë hidhen edhe karotat dhe ziejnë derisa shurupi të arrijë gradacionin e mëparshëm (30 gradë).
  Në fund shtohet vanilje dhe e lem të ftohet, njofton Nistori.

  Lajmi Paraprak

  Përsëri do të shtrenjtohet rryma elektrike në RMV

  Lajmi i rradhës

  RMV, për tre muaj më shumë kanë vdekur se sa kanë lindur

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë