Si të pastroni ajrin në shtëpinë tuaj

  Ka momente që ajri i shtëpisë të duket i rëndë, sikur të merr frymën.

  Kokteile aromash të pakëndshme zaptojnë çdo cep të shtëpisë dhe kanë nevojë për zgjidhje të menjëhershme.

  Shëndeti shpesh fillon nga shtëpia, ndaj këtu do të mësoni si ta pastroni cilësinë e ajrit, duke shmangur kështu alergjitë dhe problemet me frymëmarrjen.

  Përdorni produkte pastrimi me sa më pak kimikate

  Kurseni para, mund dhe kohë duke përdorur alternativa natyrale pastrimi.

  Lëngjet spërkatëse kimike e mbushin ajrin me toksina të dëmshme.

  Disinfektoni shtëpinë me uthull të bardhë, limon ose sodë buke.

  Përdorni lëkurat e agrumeve dhe erëzat për të freskuar ajrin.

  Shtëpia ka nevojë për ajër

  Mos e ktheni shtëpinë në një kosh sendesh shpesh të panevojshme.

  Shtëpia duhet të jetë e dekoruar thjeshtë dhe nuk duhet të jetë e tejngopur me orendi.

  Hiqni lodrat e pellushit, qilimat ose tapiceritë.

  Nëse nuk hiqni dot dorë prej tyre lajini rregullisht.

  Nëse mbani kafshë shtëpiake, jini të vëmendshëm ndaj higjenës së tyre.

  Ventilimi është thelbësor

  Ajri duhet të qarkullojë në çdo cep të shtëpisë.

  Hapini dyert dhe dritaret për të paktën 20-30 minuta në ditë në një orë të caktuar kur ka më pak lëvizje dhe ndotje jashtë.

  Bëjeni këtë çdo ditë që të ruani freskinë e ajrit.

  Kujdes me lagështinë

  Lagështia në mure apo tavan nuk shkakton vetëm aroma të këqija.

  Ajo është shkaktare e drejtpërdrejtë e problemeve me lëkurën dhe frymëmarrjen.

  Ajroseni shtëpinë dhe përdorni uthullën dhe limonin për të mbajtur mykun nën kontroll.

  Mos pini duhan brenda në shtëpi

  Duhanpirja në shtëpi është një nga veset më të këqija.

  Tymi i duhanit është plot me toksina që ndikojnë në shëndetin e rrugëve të frymëmarrjes.

  Bimët nuk duhet të mungojnë

  Përzgjidhni bimë që pastrojnë ajrin në mënyrë natyrale dhe që rikthejnë harmoninë e shtëpisë.

  AgroWeb.org ju rekomandon të merrni bambunë, fierin, orkidetë, zambakun, gerberën  e të tjerë.

  Këto rekomandime duhet t’i ndiqni për të pasur një shtëpi të ajrosur e të shëndetshme./AgroWeb/

  Lajmi Paraprak

  KSHZ-ja gjykoi gabim në Gostivar, duke shtuar 114 vota në rezultatin përfundimtar

  Lajmi i rradhës

  Sa ju dëmton lagështira në shtëpinë tuaj?

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë