Ismail dhe Helena Kadare heqin përfundimisht dorë nga Franca

  Shkrimtarja Helena Kadare, njëherit edhe bashkëshortja e shkrimtarit të njohur Ismail Kadare, ishte e ftuar në një event kushtuar letërsisë dhe turizmit Muzeun Arkeologjik të Durrësit.

  Partnerja e Kadaresë iu përgjigj pyetjeve të shkrimtarit Bashkim Hoxha dhe publikut që ndodhej në sallë, duke zbuluar detaje që s’i dinim më herët nga jeta e çiftit.

  Helena Kadare tregoi se ajo dhe partneri janë lodhur nga jeta e Parisit, i cili humbi gjithashtu “shkëlqimin” për shkak të kufizimeve të pandemisë.

  Ndaj, çifti ka zgjedhur të jetojë përfundimisht në Shqipëri. Tashmë, jeta e tyre është mes Tiranës dhe Durrësit.

  Në muajin maj, shkrimtari Ismail Kadare u nderua me titullin “Nderi i Bashkisë Fier”.                                       

  Gjatë ceremonisë së organizuar nga Bashkia Fier Kadare u shpreh i lumtur dhe i nderuar për këtë vlerësim.

  “Ju falenderoj nga zemra për këtë pritje, kaq të ngrohtë dhe të bukur, kaq shqiptare. Ju lumtë. Për shkrimtarin, ngazëllimi i lexuesve është shumë i shtrenjtë”, tha Kadare.

  Kujtojmë se para një viti, përmes një dekreti të veçantë të presidentit të Francës, Emmanuel Macron, shkrimtari Ismail Kadare është vlerësuar me titullin prestigjoz Oficer i Madh i Legjionit të Nderit.

  Ky çmim e rendit atë në mesin e 250 personaliteteve të shquara botërore që vlerësohen nga shteti francez. Ka qenë ish-ministrja e kulturës Mirela Kumbaro, që ka bërë me dije asokohe lajmin në rrjetet sociale.

  Kumbaro ka thënë se ky vit i parë kësaj dekade të re nuk mund të niste më mirë. 

  Lajmi Paraprak

  E diela ditë jo pune | Të subvencionohen disa sektorë

  Lajmi i rradhës

  Vuçiq: Unë jam për kompromise, por Kurti jo

  Lajme tjera

  “E ftohtë dhe e ashpër”

  Franz Kafka E ftohtë është dita sot dhe e ashpër.Retë të ngrira,erërat zvarritin të ftohtit.Të ngrirë edhe njerëzit.Hapat jehojnë si metalmbi pllakat e bakritdhe retë vështrojnëliqene të bardhë.…
  Më tepër

  Ç’DOBI KA MIRËSIA

  Bertolt Brecht Ç’dobi ka mirësia,Kur të mirët menjëherë vriten,ose vritenAta, me të cilët janë të mirë? Ç’dobi ka…
  Më tepër

  Bashkohu

  Informohu në kohë