“Pajtimi”, dokumentari i cili përpiqet ta tregojë këtë botë ku sundon patriarkalizmi

  Gazetare | Aleina Arsllani

  Reconciliation (Pajtimi) është dokumentari i cili do të shfaqet sonte në ekranin e TIFF ODA, ora 20:00. Nën regjinë e Marija Zidar do të ndiqni historinë e një vajzë 19-të vjeçare e cila bëhët viktimë e disa zënkave të pakëndshme midis familjeve në malësinë e Shqipërisë, njofton Nistori.

  Kjo ndodhi shkaktoi telashe dhe dilema më të mëdha për familjet e më veçanti për babain e saj Gëzimin të edhe pse kanuni i lejonte te mer hakun e te bijës, një peshkop dhe nje kryetar i OJQ-së e këshillojnë të veproj ndryshe.

  Në këtë realizim prej 82 minutave është edhe debutimi i metrazhit të gjatë të regjisores sllovene, por ajo shumë vështirë mund të vërehet. A thua se procesi i gjatë i produksionit ( premiera është 7 vjet pasi kamera ka filluar të incizojë) bëri që montimi të nxjerrë më shumë nga materiali i incizuar, është vetëm objekt i dilemës. Ajo që mund të thuhet është se “ Pajtimi” jo vetëm që është intim, një film mjaft cilësuar dhe i paketuar, por është një portret i skicuar me kujdes i zërit të femrave memece në botën e udhëhequr nga meshkujt.

  Dokumentari trajton një rrëfim mjaft prekës të një shoqërie e cila me vështirësi kalonte në të ardhmen, sepse shumë ishte e kapur ngushtë me të kaluarën. Përndryshe, dokumentari e ka fituar Dokufest në Kosovë.

  Lajmi Paraprak

  Kjo është lista e plotë e çmimeve në PriFilmFest 2021

  Lajmi i rradhës

  Zaev: Të gjitha reformat në vend janë duke u zbatuar, tani BE-ja ka detyrim moral ndaj RMV-së

  Lajme tjera

  Lutje për imbecilët

  Autor: Giovanni PapiniPërktheu: Aurel Plasari Ju jeni të nevojshëm për shoqërinë e për vetë ne, dhe ia lejojmë…
  Më tepër

  Bashkohu

  Informohu në kohë