Merret vendimi: Nga 1 shtatori, qytetarët e Teksas do mbajnë armë zjarri

  Guvernatori i Teksasit, Greg Abbott ka nënshkruar një projekt-ligj, që do të lejojë qytetarët, që të mbajnë me vete një pistoletë, edhe pa leje.

  Mediat amerikane shkruajnë se ky ligj do të hyjë në fuqi prej datës 1 shtator 2021.

  Sipas ligjit aktual, banorët duhet të kalojnë trajnimin, të vendosin gjurmët e gishtave, të tregojnë armën dhe të paguajnë një tarifë prej 40 dollarë, që të marrin leje dhe të mbajnë armë zjarri.

  Tashmë, sipas ligjit amerikan në këtë shtet, kushdo që është mbi 21 vjeç, mund të mbajë armë zjarri me vete.

  Lajmi Paraprak

  UNHRC: Në botë kishte 82 milionë refugjatë më 2020

  Lajmi i rradhës

  Kurc: Maqedonia e Veriut ka bërë shumë në rrugën e eurointegrimeve

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë