Pendarovski: Perspektiva europiane është parakusht për sigurinë e rajonit

  Presidenti i RMV, Stevo Pendarovski / Fotografia: REL

  Presidenti Stevo Pendarovski sot priti ministrat e Punëve të Jashtme të Republikës së Austrisë, Çekisë dhe Sllovakisë, Aleksandar Shallenberg, Jan Lipevski dhe Miroslav Vlahovski, përfaqësues të formatit të iniciativës trepalëshe Sllavkov.

  Në takim u diskutua për aspiratat e vendit tonë për anëtarësim në Bashkimin Evropian, situatën në rajonin e Ballkanit Perëndimor, si dhe situatën në rajon më gjerë, në kuadër të agresionit rus ndaj Ukrainës.

  Presidenti Pendarovski falënderoi vendet e formatit Sllavkov për mbështetjen e vazhdueshme në aspiratat e Maqedonisë për anëtarësim në Bashkimin Evropian, dhe në këtë kontekst u shkëmbyen mendime për rrjedhën e skriningut dypalësh të vendit tonë me BE-në, si dhe për nevoja për ndryshime në kushtetutë që rrjedhin nga kuadri i negociatave me BE-në.

  Në takim u bisedua për gjendjen aktuale në Ballkanin Perëndimor, ku presidenti Pendarovski theksoi se perspektiva evropiane është një nga parakushtet e rëndësishme për stabilitetin e përgjithshëm, sigurinë dhe zhvillimin demokratik të rajonit.

  Në këtë drejtim, presidenti Pendarovski vuri në dukje nevojën që BE-ja të ruajë fokusin e saj në rajon, duke vënë në dukje se në kohën e sfidave serioze të sigurisë në tokën evropiane, është më e rëndësishme se kurrë që zgjerimi të shihet jo vetëm si një procedurë teknike, por edhe si një mjet i rëndësishëm gjeopolitik i BE-së.

  Lajmi Paraprak

  PARA PUSHIMEVE VERORE | Rritje e madhe e çmimeve të biletave

  Lajmi i rradhës

  “Titanik 3”, Ejup Alimi dhe Ismet Guri dënohen me 3 vjet e gjashtë muaj burg

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë