Policia izraelite sulmon bartësit e kufomës së gazetares së vrarë Shireen Abu Aqleh (Video)

  Policia izraelite sot (13.05.2022) shtyu dhe rrahu bartësit e kufomës gjatë funeralit të gazetares së vrarë të Al Jazeera, Shireen Abu Akleh, duke i bërë ata të lëshojnë për pak kohë arkivolin në fillim për shkak të ndërhyrjes fizike të forcave policore, shkruan AJ, përcjell Nistori.

  Skenat e dhunës kanë shtuar ndjenjën e pikëllimit dhe zemërimit në të gjithë botën arabe që ka pasuar vdekjen e Abu Akleh, të cilët dëshmitarët thonë se u vra nga trupat izraelite të mërkurën e fundit gjatë një bastisjeje në Bregun Perëndimor të pushtuar.

  Abu Akleh, 51 vjeç, ishte një emër i njohur në të gjithë botën arabe, sinonim i mbulimit të jetës nën sundimin izraelit nga Al Jazeera, e cila është në dekadën e saj të gjashtë në fund. Një veterane 25-vjeçare e kanalit satelitor, ajo u nderua nga palestinezët si një heroinë vendase.

  Mijëra njerëz, duke valëvitur flamujt palestinezë dhe duke brohoritur “Palestinë! Palestina!” morën pjesë në varrim. Besohet se ishte funerali më i madh palestinez në Jerusalem që kur Faisal Husseini, një udhëheqës palestinez dhe pasardhës i një familjeje të shquar, vdiq në 2001.

  Përpara varrimit, një turmë e madhe u mblodh për të shoqëruar arkivolin e saj nga një spital i Jerusalemit lindor në një kishë katolike në qytetin e vjetër aty pranë. Shumë nga të pranishmit mbanin flamuj palestinezë dhe turma filloi të bërtiste, “Ne sakrifikojmë shpirtin dhe gjakun tonë për ty, Shireen”.

  Menjëherë pas kësaj, policia izraelite hyri brenda, duke i shtyrë dhe duke penguar njerëzit. Ndërsa policia e maskuar me helmeta u afrua, ata goditën mbajtësit e arkivolit, duke bërë që një burrë të humbiste kontrollin e arkivolit teksa ajo ra drejt tokës. Policia hoqi flamujt palestinezë nga duart e njerëzve dhe gjuajti granata trullosëse për të shpërndarë turmën.

  Vëllai i Abu Akleh, Toni, tha se skenat “dëshmojnë se raportet dhe fjalët e sinqerta të Shireen … patën një ndikim të fuqishëm”.

  Policia tha se turma në spital po brohoriste “nxitje nacionaliste”, i pengoi thirrjet për të ndaluar dhe i gjuajti me gurë. “Policët u detyruan të vepronin”, tha policia. Ata publikuan një video në të cilën një komandant jashtë spitalit paralajmëron turmën se policia do të hyjë nëse nuk ndalon nxitjen dhe “këngët nacionaliste”.

  Një zyrtar izraelit tha se detajet e funeralit ishin koordinuar me familjen para kohe për t’u siguruar që do të shkonte pa probleme, por se “masat filluan të mblidheshin rreth makinës së varrimit të Shireen Abu Akleh dhe pasoi kaos”, duke penguar procesionin të shkonte përgjatë saj. rruga e synuar. Zyrtari foli në kushte anonimiteti në përputhje me rregulloret, përcjell Nistori.

  Në fillim të kësaj jave, vëllai i Abu Akleh tha se marrëveshja fillestare ishte që të zhvendosej arkivoli në një makinë vdekjeje nga spitali në kishë dhe se pas shërbimit, do të transportohej nëpër rrugë për në varreza. Nuk ishte menjëherë e qartë se përse ato plane kishin ndryshuar dhe bartësit e tyre dolën nga spitali që mbanin arkivolin.

  Al Jazeera tha në një deklaratë se veprimi i policisë “shkel të gjitha normat dhe të drejtat ndërkombëtare”.

  “Forcat okupuese izraelite sulmuan ata që mbanin zi për të ndjerin Shireen Abu Akhleh pasi sulmuan spitalin francez në Jerusalem, ku ata rrahën ashpër bartësit”, thuhet në deklaratë. Rrjeti shtoi se mbetet i përkushtuar për mbulimin e lajmeve dhe nuk do të pengohet.

  Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki i quajti imazhet “thellësisht shqetësuese”.

  Fokusi duhet të jetë “shënjimi i kujtimit të një gazetareje të shquar që humbi jetën”, tha Psaki. “Na vjen keq për ndërhyrjen në atë që duhet të ishte një procesion paqësor.”

  Policia izraelite më vonë shoqëroi arkivolin në një furgon të zi, duke hequr flamujt palestinezë nga automjeti ndërsa po shkonte për në kishë.

  Presidenti palestinez Mahmoud Abbas tha se çështja e vrasjes së Abu Akleh do të dërgohet në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë ndërsa fajësoi shtetin izraelit, ku ky i fundit mohoi akuzat.

  Lajmi Paraprak

  SAShK – Qeveri | Shaqiri: Pavarësisht epilogut, procesi mësimor nuk guxon të ndërpritet

  Lajmi i rradhës

  Takimet në Bruksel përfundojnë pa marrëveshje për targat

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë