Presidentja e KE thotë se vendimi i Polonisë përbën kërcënim për Unionin

  Bruksel – Zyrtarja e lartë i Bashkimit Evropian përplasi “brirët” të martën me kryeministrin e Polonisë, duke argumentuar se një vendim i fundit nga Gjykata Kushtetuese e këtij vendi që sfidon supremacinë e ligjeve të BE-së është një kërcënim për themelet e Unionit dhe nuk do të lihet pa përgjigje.

  Duke iu drejtuar ligjvënësve të BE-së në Strasburg, Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen tha se është shumë e shqetësuar nga vendimi, i cili tha se është “një sfidë e drejtpërdrejtë ndaj unitetit të BE -së” dhe minon mbrojtjen e pavarësisë së gjyqësorit.LEXO EDHE:Kina bën gati ligjin, ndëshkim prindërve për sjelljen e keqe të fëmijëve

  “Sundimi i ligjit është ngjitësi që e mban Unionin tonë të bashkuar,” tha Von der Leyen.

  Marrëdhëniet midis Polonisë dhe BE-së arritën një nivel të ulët në fillim të këtij muaji pasi gjykata vendosi që ligjet polake të kenë përparësi mbi ato të bllokut prej 27 vendesh, të cilave Polonia iu bashkua në 2004, duke përshkallëzuar tensionet e vazhdueshme mbi standardet demokratike midis nacionalistëve të krahut të djathtë të vendit qeverisë dhe institucioneve të Brukselit.

  Përplasja ndodhi në krye të seancës plenare të Parlamentit Evropian të së martës, ku kryeministri polak Mateusz Moraëiecki mbrojti qëndrimin e vendit të tij se ligji më i lartë i Polonisë është Kushtetuta e Polonisë dhe se qëndron mbi çdo ligj tjetër.

  Por Moraëiecki këmbënguli që Polonia i respekton traktatet e BE-së dhe hodhi poshtë komentet e kundërshtarëve të qeverisë nacionaliste të Polonisë, të cilët kanë frikë se vendimi i gjykatës e ka vënë vendin në rrugën drejt një “Pol-exit” të mundshëm ose të një daljeje nga BE-ja prej 27 vendesh.

  “Ne nuk duhet të përhapim gënjeshtra të mëtejshme në lidhje me daljen e Polonisë nga BE,” tha ai, duke shtuar se vendi i tij nuk frikësohet dhe pret një dialog konstruktiv.

  Në thelbin e mosmarrëveshjes është pyetja se kush duhet të ketë fuqinë më të madhe brenda bllokut prej 27 vendesh: secili komb individualish mbi qytetarët e vet apo institucionet e BE-së mbi kombet anëtare? Kjo ishte nxitësja kryesore pas daljes së Britanisë nga BE që ka ngjallur pasione në disa vende të Evropës Lindore dhe Qendrore, si Polonia dhe Hungaria.

  Lajmi Paraprak

  Simovski: Rezultatet e regjistrimit do të dalin në muajin mars, 2022

  Lajmi i rradhës

  Nëse do të jetë një fuqi globale, Bashkimi Europian s’duhet të heqë dorë nga zgjerimi

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë