Sipas ligjeve në fuqi, policia franceze lejohet të qëllojë shoferët që shpërfillin urdhrat për t’u ndalur

  Përplasjet mes banorëve të periferive franceze dhe policisë nuk janë të rralla dhe ndodhin më shpesh sesa do të donin autoritetet.

  Në vitin 2016, në një zonë banimi në Paris, një oficer policie pësoi djegie të rënda dhe u fut në koma pasi një grup të rinjsh i vunë flakën veturës së tij zyrtare me kokteje molotov, transmeton Telegrafi.

  Sindikatat e policisë kërkuan një përgjigje të fortë nga qeveria. Pas këtij incidenti, ligji për përdorimin e armëve të zjarrit nga policia u ndryshua në vitin 2017.

  Incidenti ndodhi në kontekstin e një kërcënimi të rëndësishëm terrorist pas sulmeve terroriste në Paris dhe Nice.

  Sipas ligjit të ndryshuar, oficerëve u lejohet të qëllojnë kur përballen me një nga pesë situatat – njëra është kur një shofer injoron urdhrin për të ndaluar dhe “ka të ngjarë të përbëjë rrezik për jetën ose sigurinë fizike të njerëzve të tjerë”.

  Kritikët argumentojnë se amendamenti – sipas të cilit adoleshenti Nahel M u qëllua dhe u vra – e bën ligjin shumë të paqartë, duke i lënë në dorë oficerit të policisë të përcaktojë nëse refuzimi i një shoferi për t’u zbatuar përbën një rrezik.

  Ligji lidhet gjithashtu me 13 persona të vrarë nga policia franceze pas ndalesave të trafikut në vitin 2022.

  Bernard Cazeneuve, ish-ministri i Brendshëm që miratoi ligjin, mbrojti ligjin, duke argumentuar se ai “nuk u jep aspak leje policëve të qëllojnë kur të duan”. 

  Lajmi Paraprak

  Si perceptohet në Rusi përpjekja për puç?

  Lajmi i rradhës

  “Feniks”, arrestohet ish kreu i Komunës Qendër

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë