Skocezët zbulojnë “gralin e shenjtë” që do ta zëvendësojë vajin e palmës

  Një ekip kërkimor skocez beson se ata mund të kenë prodhuar alternativën e “gralit të shenjtë” ndaj vajit të palmës.

  Vlerësohet se pothuajse gjysma e të gjitha produkteve ushqimore dhe kozmetike në raftet e supermarketeve përmbajnë vaj palme.

  Kërkesa e madhe ka çuar në shpyllëzim të konsiderueshëm në zonat ku palmat me vaj mund të rriten pranë ekuatorit.

  Ekspertët e ushqimit në Universitetin Queen Margaret (QMU) në Edinburg thonë se përbërësi i tyre i ri 100 për qind me bazë bimore është 70 për qind më i mirë për mjedisin, shkruan BBC.

  Dhe me 80 për qind më pak yndyra të ngopura dhe 30 për qind më pak kalori, ata gjithashtu po përshëndesin PALM-ALT si një opsion dukshëm më të shëndetshëm.

  Catriona Liddle, një nga zhvilluesit kryesorë në ekipin QMU, tha: “Është grali i shenjtë për ta zëvendësuar atë dhe gjithsesi të kemi saktësisht të njëjtin rezultat përfundimtar në produkt – të shijojmë të njëjtën dhe të kemi të njëjtën strukturë – dhe ne kemi bërë atë”.

  “E kemi kaluar atë përmes disa testeve të veçanta shqisore për të parë nëse një panel mund të tregojë ndryshimin midis produktit tonë dhe shkurtimit tradicional të palmave, dhe ata nuk mundën”, shtoi Liddle.

  Produkti i ri PALM-ALT përshkruhet se ka një konsistencë të stilit të majonezës. Është pa palma dhe kokos dhe nuk ka aromatizues të shtuar, sheqer, ëmbëlsues, konservues ose ngjyrues.

  Është bërë nga një nënprodukt nga industria e farave të lirit, plus fibra natyrale dhe vaj rapese. Vaji i palmës mbetet vaji vegjetal më i prodhuar në botë, duke zënë 40 për qind të totalit, sipas Fondit Botëror të Natyrës (WWF).

  Është jashtëzakonisht popullor te firmat e ushqimit dhe kozmetikës, sepse është shumë i dobishëm. Pa erë, pa shije dhe ngjyrë, nuk ndryshon erën, shijen apo pamjen e produkteve.

  Në vend të kësaj, shton një strukturë të lëmuar dhe funksionon si një ruajtës natyral. Ruan vetitë e tij në temperatura të larta, duke e bërë gjithashtu ideal për gatim. Përdoret në çdo gjë, nga çokollata te shampon, pica, pastë dhëmbësh dhe deodorant.

  Përdorimi i tokës për kultivimin e vajit të palmës, 85 për qind e së cilës është në Indonezi dhe Malajzi, është rritur pothuajse nëntëfish nga 3.3 milion hektarë në 1970 në 28.7 milion hektarë në 2020.

  Në terma financiarë, një raport vlerësoi industrinë botërore të vajit të palmës në 62.3 miliardë dollarë në 2021. Dhe e tillë është rritja e vazhdueshme e kërkesës, kjo shifër pritet të rritet në 75.7 miliardë dollarë deri në vitin 2028.

  Catriona Liddle tha për programin Good Morning Scotland të BBC Radio: “Për industrinë ushqimore, vaji i palmës përdoret si yndyrë, por ju jep cilësi dhe jetëgjatësi të mirë”.

  “Veçanërisht në produktet e pjekjes, është pothuajse një përbërës i pazëvendësueshëm sepse është shumë funksional”, shtoi Liddle.

  Por a mund të jetë ky ndryshim, me ekipin QMU që ka një patentë ndërkombëtare për PALM-ALT në pritje dhe diskutimet do të fillojnë me prodhuesit e ardhshëm.

  “Ne kemi filluar me produkte furre – bukë, ëmbëlsira, biskota – të gjitha gjërat që të gjithëve u pëlqen të hanë, por nuk janë shumë të shëndetshme për ne,” tha Liddle.

  “Kemi krijuar një produkt që ka mbi 80 për qind më pak yndyrë të ngopur dhe 30 për qind më pak kalori, kështu që është një produkt dukshëm më i shëndetshëm se vetë vaji i palmës. Është gjithashtu rreth 70 për qind më mirë për mjedisin për sa i përket emetimeve të karbonit. Tani po shikojmë të kemi diskutime me njerëz për të prodhuar produktin, kështu që është vërtet emocionuese për ne”, theksoi Liddle.

  Është i lirë për t’u bërë dhe ka shumë arsye të tjera që përdoret në ushqime dhe produkte të tjera në vend të vajrave alternative. Por mënyra se si prodhohet një pjesë e vajit të palmës po shkakton dëme serioze në mjedis.

  Vaji i palmës vjen nga fryti i palmës së vajit afrikan. Është në shumë produkte që përdorim – nga shampono dhe sapuni, te drithërat dhe biskotat.

  Ambientalistët argumentojnë se kultivimi i palmave me vaj është jashtëzakonisht i keq për planetin. Shpyllëzimi është kur pyjet dhe pemët priten për të pastruar tokën për ta përdorur atë për diçka tjetër.

  Prodhimi i vajit të palmës thuhet se është përgjegjës për rreth 8 për qind të shpyllëzimit në botë midis viteve 1990 dhe 2008. Kjo për shkak se pyjet digjen për të pastruar zonat ku njerëzit mund të kultivojnë palma vaji – edhe nëse është e paligjshme. 

  Lajmi Paraprak

  Sela: Jam konsistent, u qëndroj prapa deklaratave që i kam thënë si kryeopozitar

  Lajmi i rradhës

  Policia e Kosovës interviston edukatoret që dyshohet se ushtruan dhunë ndaj një 3-vjeçari

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë