Si të pastroni mushkëritë nga nikotina me gjithçka natyrale

  Duhani është një nga shkaktarët më të mëdhenj të vdekjeve në Tokë. Tymi i duhanit përmban mbi 7000 kimikate të rrezikshme për shëndetin dhe pirja e tij rrit rrezikun e kancerit dhe vdekjes së parakohshme.

  Një nga përbërësit që krijon më shumë varësi tek duhani është nikotina. Sipas ekspertëve, varësia ndaj nikotinës është e njëjtë si ndaj drogërave apo alkolit.

  Njerëzit e kanë të vështirë të heqin dorë nga duhani për shkak të shqetësimit se do të shtojnë në peshë dhe do të ndihen më të stresuar pa një cigare në dorë.

  Pasojat më të rënda të duhanpirjes i vuajnë mushkëritë, të cilat mund t’i pastroni duke zbatuar këshillat e mëposhtme:

  Pini sa më shumë ujë

  Uji ndihmon shumë në pastrimin e organizmit nga toksinat.

  Për më tepër, uji zbeh nevojën për duhan ndaj do t’ju ndihmojë ta lini atë.

  Aktiviteti fizik

  Mjaftojnë 30 minuta aktivitet fizik në ditë për të mundësuar eliminimin e toksinave nëpërmjet djersës.

  Aktiviteti fizik është gjithashtu i mirë për të larguar stresin dhe ankthin që shkakton lënia e duhanit.

  Ushqyerja e shëndetshme

  Frutat dhe perimet duhet të jenë aleatët tuaj për pastrimin e trupit nga toksinat e duhanit.

  Sipas të dhënave të AgroWeb.org, spinaqi dhe brokoli janë ndër më të mirat sepse përmbajnë sasi të larta të vitaminës C, B5 dhe acidit folik.

  Brokoli ndihmon në zbehjen e nevojës për nikotinë ndërsa spinaqi fuqizon imunitetin.

  Mbajeni trurin në punë

  Mund ta mbani nën fre pirjen e cigares duke mbajtur trurin në punë, duke lexuar diçka, ose duke u shpërqendruar.

  Një nga mënyrat efikase është meditimi që largon stresin dhe ankthin që nxit mungesa e cigares.

  Më shumë vitamina

  Organizmi i një duhanpirësi përmban pak vitamina. Për pasojë, ekspertët këshillojnë konsumin e sa më shumë vitaminave nëpërmjet frutave, perimeve dhe suplementëve.

  Bimët mjekësore

  Nëse lënia e duhanit ju lë pa gjumë, atëherë pini më shumë çaj kamomili.

  Nëse përjetoni ankth dhe irritim duhet të nuhasni vajin esencial të lavandës ose të barit të bletës.

  Xhenxhefili nga ana tjetër ndihmon kundër të përzierave ndërsa tërshëra përshpejton pastrimin e organizmit.

  Lexoni ketu më shumë për pastrimin e mushërive duke përdorur lëkura portokalli dhe këtu për ushqimet më të mira për mushkëritë. /AgroWeb/

  Lajmi Paraprak

  Komuna e Jegunovcës” | “Në vend të tabelës për mirëseardhje, ju “mirëpresin” deponitë e egra”

  Lajmi i rradhës

  5 gjëra që të shtyjnë të hash tepër

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë