Mourinho akuzon VAR-in për disfatën e Romës nga Fiorentina

  Jose Mourinho foli praktikisht vetëm për VAR-in pas humbjes 2-0 të Romës ndaj Fiorentinës.

  Giallorossët nuk ishin të dukshëm në lojë në Stadio Franchi, dhe jo vetëm sepse pranuar dy gola brenda 11 minutave të parë të takimit.

  Penalltia dukej e butë për Rick Karsdorp që kapte këmbën e Nico Gonzalez, por mbrojtja ishte e dëshpëruar pas golit të dytë të Giacomo Bonaventuras.

  Ishte gjithashtu e diskutueshme që Nico Gonzalezit iu mohua më shumë një penallti më vonë në ndeshje për Bryan Cristante që kishte duart mbi sulmuesin, por këtë herë VAR-i nuk ndërhyri.

  Në mënyrë të pashmangshme, lojtarët e Mourinhos dukeshin të rraskapitur pas gjysmëfinales së Ligës së Konferencës të së enjtes, por ai e mbajti rotacionin e skuadrës në minimum.

  “Shpjegimi… ne kemi pritur për një shpjegim për një kohë të gjatë dhe nuk kemi asnjë shpjegim”, deklaroi Mourinho për DAZN.

  “Ka një shpjegim të dyfishtë sonte. Natyrisht, pas ndeshjes të së enjtes sigurisht që na mungonte energjia fizike dhe mendore, krahasuar me një skuadër që kishte gjithë javën për t’u përgatitur”.

  “Por, unë dua të dëgjoj shpjegimin nga zoti Banti i Livornos, i cili nuk është larg nga këtu. Tashmë i kam parë pamjet, është një prekje, jo një faull. Arbitri ishte afër dhe nuk dha penallti. Në dhomën e VAR-it, z. Banti ndërhyri”.

  “Përveç penalltisë, Fiorentina ishte edhe më e fortë, luajti me një ritëm të ndryshëm dhe me përqendrim, ndaj e meritonte fitoren. Problemi është se nuk po flasim vetëm për këto tre pika, por për shumë e shumë incidente për të cilat nuk kemi shpjegim”.

  “Pse VAR-i thirri një gjyqtar si Guida, i cili ishte 10 metra larg dhe e pa mirë që nuk ishte penallti? Pse? Këto janë shpjegimet që duam dhe nuk i kemi”.

  “Po, ne jemi në një finale, e cila thith emocionin dhe energjinë e një klubi si Roma, por ne gjithashtu kemi një ligë për të luajtur dhe sinqerisht është shumë. Ajo që vazhdon të ndodhë me këtë ekip është thjesht e tepërt”.

  Mourinho u pyet pse Fiorentina kishte qenë më sulmuese që nga fillimi, duke bërë pasime vertikale në krahasim me lëvizjen e vazhdueshme horizontale të Romës.

  “Është shumë e thjeshtë. Zaleëski ndoshta do të kishte qenë në stolin e ekipit të të rinjve 12 muaj më parë. Ai ka luajtur nëntë ndeshje radhazi, duke përfshirë gjysmëfinalen e një turneu evropian”.

  “Dallimi kur luhet vertikalisht është diferenca e 14 ndeshjeve që Roma ka luajtur më shumë se Fiorentina këtë sezon. Nëse vrapojmë 10 kilometra për lojë, 14 ndeshje janë shumë”.

  “Është dallimi mes intensitetit dhe mungesës së intensitetit, përqendrimit dhe mungesës së përqendrimit. Është shumë e thjeshtë”.

  “Ne e dimë se kemi respektin e tifozëve të Romës, por duam respekt edhe nga Bantisët e kësaj bote, të cilët ulen në karriget e tyre të rehatshme dhe i kanë hequr shumë, shumë pikë këtij ekipi”, shtoi Special One.

  Eksperti i arbitrave Luca Marelli në studion e DAZN rishikoi incidentin e penalltisë dhe siguroi që goditja nga pika e bardhë ishte “inekzistente”, sepse kontakti ishte shumë i butë për të garantuar një rishikim të VAR në fushë ose për t’u konsideruar si një gabim i qartë dhe i dukshëm.

  Lajmi Paraprak

  Ministri austriak: Negociatat me Maqedoninë e Veriut duhet të hapen sa më shpejt

  Lajmi i rradhës

  “Kush është përlyer, të japë llogari” | Abazovic e nis me “dorë të hekurt” ndaj korrupsionit!

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë