Arsyet pse duhet tu thoni ‘Jo’ pijeve të gazuara

  Konsumimi i pijeve të gazuara është një dukuri e përditshme për shumë njerëz. 

  Duke qenë se konsumi i tepërt i pijeve të gazuara mund të jetë jashtëzakonisht i keq për shëndetin, ne sjellim pesë motive pozitive për të ndaluar konsumimin e pijeve të gazuara.

  Sidoqoftë, nëse po mendoni të hiqni dorë nga pijet e ëmbla ose tashmë keni zvogëluar konsumin tuaj, mund të vini re më shumë se disa ndryshime pozitive në shëndetin tuaj.

  1. Mund të dobësoheni

  Edhe nëse nuk jeni duke u përpjekur domosdoshmërisht të humbni peshë, eliminimi i tyre nga dieta juaj në çdo rast mund të çojë në heqjen e disa kileve. 

  Një përmbledhje e hulumtimit të botuar në Revistën Amerikane të Ushqimit Klinik zbuloi një lidhje midis konsumit të pijeve me gaz dhe rrezikut të mbipeshës ose dhjamosjes, duke sugjeruar që heqja dorë nga këto pije me sheqer mund t’ju ​​ndihmojë të humbni peshë.

  “Ëmbëlsuesit artificialë shoqërohen gjithashtu me shtim në peshë për shkak të mbingrënies në të cilën çojnë.

  Studimet kanë treguar se konsumatorët e ëmbëlsuesve artificialë hanë më shumë kalori në vaktin tjetër”, thotë Trista Best, MPH, RD, LD, i Balance One Supplements.

  2. Shëndeti i zorrëve mund të përmirësohet

  Një mikrobiomë e shëndetshme e zorrëve mund të ketë efekte pozitive në gjithçka, nga energjia juaj në peshën tuaj – dhe eliminimi i sodës nga dieta juaj mund të jetë mënyra më e mirë për të përmirësuar shëndetin e zorrëve tuaja.

  “Sukraloza, e përdorur në sodat diete, mund të zvogëlojë bakteret e dobishme si lactobacilli dhe bifidobacteria. Soda e ëmbël me sheqer gjithashtu mund të stimulojë rritjen e disa  baktereve oportune më pak të dobishme në zorrë”, thotë Alicia Galvin.

  3. Ulja e fryrjes së barkut

  Nëse keni të bëni me fryrje të stomakut ose probleme të tjera të tretjes, lënia e këtyre pijeve me gaz nga dieta juaj mund të ndryshojë situatën.

  “Konsumimi  karbonizimit mund të thithë gazin e tepërt në traktin gastrointestinal dhe të çojë në fryrje dhe shpërthim më të shpeshtë, por ndërprerja e tyre  mund të ndihmojë në eliminimin e këtyre efekteve anësore të pakëndshme”, thotë Galvin.

  4. Ju mund ta mbani sheqerin në gjak më të qëndrueshëm

  Rëniet e sheqerit në gjak mund të çojnë në letargji, uri dhe shumë gjendje shëndetësore, por të heqësh qafe sode është një mënyrë e shkëlqyeshme për të stabilizuar sheqerin në gjak.

  “Kur pini pije të ëmbëlsuara me sheqer, sheqeri absorbohet në qarkullimin e gjakut shumë shpejt dhe mund të shkaktojë një rritje kronike të niveleve të glukozës në gjak dhe, rrjedhimisht, nivele të insulinës”, thotë Galvin.

  Sheqeri i gjakut dhe insulina e ngritur në mënyrë kronike mund të çojë në gjendje të tilla si diabeti, sëmundja e mëlçisë yndyrore jo-alkoolike, shtimi në peshë dhe nivelet e larta të kolesterolit dhe triglicerideve.

  5. Forconi kockat

  Nëse pini pije me gaz rregullisht, heqja dorë nga këto pije të gazuara mund të ketë disa përfitime të mëdha për shëndetin tuaj të kockave.

  “Konsumi i Cola (por jo i pijeve të tjera të gazuara) ka qenë i lidhur me dendësinë e ulët të kockave tek gratë sipas një studimi të osteoporozës,” tha Diana Gariglio-Clelland, RD, një dietologe në stafin e Next Luxury.

  Lajmi Paraprak

  Zaev: Nga BE presim atë që është e merituar

  Lajmi i rradhës

  Partia politike në Shqipëri, si anomali sociale

  Lajme tjera

  PREJ DITËS NË DITË

  “Punën nuk ta paguan,djersën nuk ta paguajnëedhe pikë”. Çdo ditë, që në 7:00 të mëngjesit Fildanja*, bashkë me…
  Më tepër

  Bashkohu

  Informohu në kohë