Si të pastroni shtëpinë tuaj me llumin e kafes dhe mbetje të tjera nga kuzhina

  Qeset e çajit, mbetjet e kafes dhe më shumë mund të bëjnë mrekulli duke pastruar papastërtitë dhe llumin, duke ju kursyer kohë dhe para!

  Fitoni shkëlqim në qelq me qeset e përdorura të çajit

  Gjethet e çajit janë të pasura me tanine, përbërje që butësisht ngrenë dhe thithin yndyrat. “Ato janë perfekte për pastrimin e xhamit dhe sipërfaqeve të tjera të kuzhinës, si sobë, mikrovalë dhe banakë, sepse nuk shkaktojnë vija”, thotë Jen Stark. “Ato gjithashtu do të heqin njollat ​​e gjurmëve të gishtave. Thjesht fërkoni një qese çaji të lagur mbi sipërfaqen që dëshironi të pastroni, pastaj fshijeni me një leckë mikrofibre ose peshqir letre. “Taninet gjithashtu thithin aromat e këqija, kështu që pasi të keni shijuar filxhanin tuaj të çajit, mund ta vendosni qesen e përdorur në një filxhan në frigorifer si aromatizues.

  Lani pjatat e pista me ujë makaronash

  Uji i makaronave përmban niseshte, i cili vepron si një detergjent natyral që ndihmon në ngritjen dhe shpërbërjen e grimcave kokëfortë të ushqimit në pjata dhe produkte qelqi, zbulon eksperti David Cusick. “Pasi të keni zier makaronat, mbani ujin dhe hidheni në një legen ose në lavamanin tuaj të mbyllur dhe lini enët të zhyten për disa minuta – çdo ushqim ose salcë e ngulitur do të shpëlahet menjëherë”.

  Rregulloni gërvishtjet në dru me llumin e kafesë

  Vini re një gërvishtje në tryezën tuaj të drurit ose dyshemenë e drurit? Thjesht zhyteni një shtupë pambuku në llumin e lagësht të kafesë dhe shpërndajeni në vend; le të rrij për disa orë, pastaj fshij mbetjet e tepërta. Kafeja do të ngjyrosë butësisht dhe natyrshëm drurin në kafe dhe do të bëjë që gërvishtja të zhduket. 

  Lajmi Paraprak

  Në komunat me shumicë shqiptare mungojnë investimet që ndikojnë në përmirësimin e jetës së qytetarëve (Tabela)

  Lajmi i rradhës

  Zbuloni cilat janë vitaminat jetike për 40-vjeçarët

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë