Lajçak: E ardhmja e Europës është me gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor si anëtarë të BE-së

  I dërguari special për dialogun Prishtinë-Beograd, Miroslav Lajçak, tha se agresioni rus kundër Ukrainës ka ndryshuar botën.

  “Agresioni rus kundër Ukrainës ka ndryshuar gjithçka. Ndryshoi botën dhe ndryshoi gjërat që ne i merrnim si të mirëqena, si paqja në Evropë. Është një tragjedi e madhe, por në të njëjtën kohë ka ndihmuar edhe Ballkanin Perëndimor. “Është bërë shumë e qartë se Ballkani Perëndimor nuk duhet të mbetet i varur midis dy realiteteve,” tha Lajçak.

  Ai shtoi se është bërë e qartë se duhet të përshpejtojnë dhe përfundojnë integrimin e Ballkanit Perëndimor.

  “Do të thotë t’u japësh anëtarësim të plotë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Lufta në Ukrainë përsëri politizoi procesin e zgjerimit dhe krijoi një shtysë të re. Tani është përgjegjësia jonë, dhe kam parasysh BE-në dhe rajonin, ta kthejmë këtë impuls në realitet. Ai nuk do të kthehet vetëm. Duhet të ndryshojmë situatën. “Për sa i përket të ardhmes së Evropës, nuk ka dyshim se e ardhmja e Evropës është Evropa me gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor si anëtarë të BE-së”, shtoi Lajçak. /tv21/

  Lajmi Paraprak

  A është Bullgaria shkaku i vërtetë i mosmarrjes së datës?!

  Lajmi i rradhës

  Kudo “mbijnë” pallate, vetëm kopshte jo

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë