Në kryeqytetin e Lituanisë është ndërtuar një “portë virtuale”

  Të lodhur nga kufizimet e udhëtimit për shkak të pandemisë dhe për të dalë dhe për të parë njerëz të rinj, qyteti i Vilnius, Lituani ka një zgjidhje interesante: Një “portë virtuale” në kohë reale me njerëz në një qytet tjetër.

  Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, bëhet fjalë për qytetin që instaloi një “portë” rrethore për portalin pranë stacionit të tij të trenit që lidhet me një portal në Lublin, Poloni, rreth 600 kilometra (ose afërsisht 375 milje) larg.

  Portalet të dy kanë ekrane të mëdha dhe kamera që transmetojnë imazhe të drejtpërdrejta midis dy qyteteve – një lloj ure dixhitale, sipas krijuesve të saj – që synojnë të inkurajojnë njerëzit të “rimendojnë kuptimin e unitetit”, tha Go Vilnius në një njoftim për shtyp.

  “Njerëzimi po përballet me shumë sfida potencialisht vdekjeprurëse; qofshin polarizime shoqërore, ndryshime klimatike apo çështje ekonomike. Sidoqoftë, nëse e shohim nga afër, nuk ka mungesë të shkencëtarëve, aktivistëve, udhëheqësve të shkëlqyeshëm, njohurive ose teknologjisë që shkaktojnë këto sfida”.

  Dhe siç thonë organizatorët, ekzistojnë plane për të shtuar “porta” në qytete të tjera në të ardhmen.

  Kjo portë virtuale është një projekt i përbashkët me Fondacionin Benediktas Gylys, Qytetin e Vilniusit, Qytetin e Lublinit dhe Qendrën e Kryqëzimit për Iniciativa Krijuese Ndërkulturore.

  “Nga dizajni dhe modelimi 3D, te zhvillimi i përmbajtjes dixhitale dhe sfidat logjistike – një projekt si ky kërkon një ekip të gjerë dhe shumëfunksional”, ka thënë Adas Meskenas, drejtori i LinkMenu.

  Lajmi Paraprak

  Ligji për Shtetësi | VMRO-ja dhe “E Majta” kundërshtojnë, partitë tjera kërkojnë mbështetje

  Lajmi i rradhës

  Pjekja në skarë me thëngjill është objektivisht, shkencërisht më e mirë se pjekja mbi gaz

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë