Dhimbjet e pashpjegueshme të muskujve

  Dhimbjet muskulare përjetohen herë pas here jo vetëm nga të rriturit por edhe fëmijët. Në shumë raste, këto dhimbje nuk lënë arsye për shqetësim dhe mund të kurohen pa nevojën e një trajtimi mjekësor.

  Megjithatë, në disa raste, dhimbjet muskulare mund të jenë simptomë e një sëmundjeje të fshehur.

  Shkaktarët e dhimbjes muskulare
  Disa prej shkaktarëve më të zakonshëm të dhimbjeve muskulare janë:

  Stresi
  Stresi e bën më të vështirë punën e trupit për të luftuar sëmundjet. Njerëzit që nuk janë mirë me shëndet ose janë të stresuar, përjetojnë dhimbje muskulare që tregojnë se trupi po përpiqet të luftojë një inflamacion ose infeksion.

  Pamjaftueshmëria ushqimore
  Njerëzit që nuk marrin ushqyesit e duhur vuajnë nga dhimbjet muskulare. Këshillohet se vitamina D luan një rol të rëndësishëm në funksionin e duhur të muskujve. Ajo ndihmon me përthithjen e kalçiumit dhe mungesa e saj shkakton një ulje të ndjeshme të nivelit të kalçiumit që prek jo vetëm kokcat por edhe muskujt apo organet.

  Dehidratimi
  Sipas të dhënave, dehidratimi shoqërohet me dhimbje muskulare por edhe vështirësi në frymëmarrje dhe tretje. Sasia e rekomanduar ditore e ujit është 6 deri në 8 gota.

  Ndrydhjet dhe tendosjet
  Lëndime të tilla shoqërohen me dhimbje muskulare dhe parehati. Këto lëndime kalojnë vetë por duke garantuar pushim dhe medikamente kundër dhimbjes.

  Mungesa e gjumit
  Gjumi i ofron organizmit mundësinë e duhur për të pushuar dhe rimëkëmbur. Edhe muskujt kanë nevojë të flenë dhe nëse nuk e arrijnë këtë, ata dhembin.

  Aktiviteti i sforcuar fizik
  Sipas studimeve edhe aktiviteti i sforcuar fizik shkakton ose shoqërohet me dhimbje muskulare. Kjo ndodh veçanërisht me njerëzit që kryejnë një ushtrim të ri, kryejnë aktivitet fizik për herë të parë, stërviten më gjatë seç duhet apo nuk kryejnë punë përgatitore.

  Simptomat e dhimbjeve muskulare
  Dhimbjet muskulare manifestohen me një sërë simptomash ku përfshihen:
  Mpirje, irritim dhe dobësim të muskujve, ethe, marramendje, vështirësi në frymëmarrje dhe skuqje. Disa prej këtyre simptomave siç është temperature ose vështirësia në frymëmarrje kërkojnë një trajtim të menjëhershëm mjekësor./AgroWeb/

  Lajmi Paraprak

  Kujdes me antibiotikët – Zbuloni çfarë i bëjnë stomakut dhe kockave

  Lajmi i rradhës

  Në Greqi mund të udhëtohet edhe me test të shpejtë

  Lajme tjera

  Mungesa e vitaminës D

  Vitamina D forcon muskujt, nervat dhe sistemin imunitar. Trupi e përdor këtë vitaminë për të absorbuar minerale si…
  Më tepër

  Bashkohu

  Informohu në kohë