Katër teknika psikologjike për të ulur stresin në pak sekonda

  Në ritmin tonë të shpejtë të jetës, stresi është pothuajse një pjesë përbërëse e jetës së një personi modern

  Ka situata kur nervat janë tepër të tendosura dhe janë gati të shpërthejnë. Dhe atëherë është shumë e dobishme të dini se si të qetësoheni shpejt dhe të shmangni shumë probleme shëndetësore.

  Psikologët këshillojnë përdorimin e trukeve të caktuara të jetës në situata kur e kuptoni se nervozizmi i panevojshëm nuk do të çojë në asgjë të mirë, transmeton Telegrafi.

  1. Teknika më e zakonshme është të zhvendosni vëmendjen tuaj nga situata aktuale që ju shqetëson në frymëmarrjen tuaj.

  Merrni frymë thellë, mbani frymën dhe numëroni deri në dhjetë. Ju gjithashtu mund të përqendroheni në vetë procesin e frymëmarrjes, duke ndjekur rrjedhën e ajrit në mushkëri dhe duke nxjerrë mbrapa.

  2. Nëse nuk keni kohë për ushtrime të frymëmarrjes, mund ta provoni këtë metodë “ekspres”. Shtypni gishtin e madh në pikën midis hundës dhe buzëve për 3 sekonda.

  Duke u përqendruar në një pikë, ju do të jeni në gjendje të devijoni mendimet tuaja dhe të zvogëloni ndjenjën e ankthit.

  3. Gjithashtu, një nga mënyrat efektive për t’u qetësuar shpejt është masazhi i pikës së vendosur në mes të mjekrës. Bëni masazh atë 9 herë në rreth në një drejtim dhe 9 herë në drejtim të kundërt.

  Shtypja alternative në jastëk të secilit gisht do t’ju ndihmojë të qetësoheni shpejt. Gjithashtu mund të përsërisni masazhin çdo 2-3 minuta.

  4. Për ata që shpesh janë nën stres, mënyra më e mirë është e ashtuquajtura “tokëzim”. Sapo të ndieni se jeni të pushtuar nga tensioni, kapni diçka metalike me dorën tuaj (dorezën e derës, lapsin, frigoriferin). Nëse jeni jashtë, prekni një pemë, qëndroni në tokë (mundësisht zbathur).

  Kjo procedurë zgjat jo më shumë se 30 sekonda. Në këtë rast, duhet të thithni vrullshëm ajër dhe të nxirrni frymën ngadalë. Gjatë “tokëzimit”, imagjinoni mendërisht se i gjithë negativiteti nga ju shkon në tokë dhe paqja fillon të të mbushë.

  Lajmi Paraprak

  Brohorima për konkurrentët e Për’Puthen | Qytetarët e Beratit rrethojnë furgonin (Video)

  Lajmi i rradhës

  Produktet e së ardhmes, që do të ‘zhdukin’ shumë zakone nga rutina jonë (Foto)

  Lajme tjera

  Bashkohu

  Informohu në kohë